Dudak şişmesi neden olur nasıl tedavi edilir

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 8 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Dudak şişmesine ne iyi gelir?  Ürtikerin deri yüzeyini tutmasına karşın anjioödem derinin daha derin tabakalarında şişme ile karakterizedir. En sık dudaklar, göz kapakları, el ve ayaklarda görülür.

  Boğazda olması durumunda solunum yolları tıkanabileceğinden acil tedavi önlemleri alınmalıdır. Ancak bu son derece nadir görülebilen bir durumdur.

  Anjioödem atakları genellikle göz kapakları ve dudaklarda şişmeye yol açar, bir iki gün sürer ve ürtikerle birlikte ya da ürtiker olmaksızın herhangi bir zamanda tekrarlayabilir.Dudaklar oldukça hassastır ve dudak üstündeki deri çok incedir. Bu yüzden dudaklar alerji, darbe ve soğuk başta olmak üzere çeşitli nedenlere bağlı olarak kolayca şişebilir.

  Belirli bir hastalık veya bir ilacın yan etkisi nedeniyle şişen dudaklar için doktorunuza danışabilirsiniz ancak bir darbe veya alerjik reaksiyon yüzünden şişen dudaklar içinse sıcak, soğuk kompres, tuzlu su, zerdeçal ve poşet çay gibi yöntemler işinize yarayabilir.

  Zerdeçal: Evde varsa zerdeçal, kil ve bir miktar suyu yoğun bir krem kıvamına gelinceye kadar karıştırıp şişliğin üzerine sürüp kurumasını bekleyin.

  Tuzlu Su: Tuzlu su çizikler ve kesikler nedeniyle oluşan şişlikler için kullanılabilir. Yaranın daha çabuk kurumasını ve şişin inmesini sağlar. Yaraya ilk sürdüğünüzde yanma hissi olabilir.

  Poşet Çay: Gözaltı şişlikleri içinde oldukça etkili bir çözüm olan poşet çayı sıcak suya daldırdıktan sonra biraz sıkın ve 2-3 dakika soğuduktan sonra dudağınıza koyun.