Dua Nedir, Dua Hakkında Bilgi

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Yasemin tarafından 28 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu


  1. Dua Nedir, Dua Hakkında Kısa Bilgi    Öncelikle dua nedir kısaca açıklayalım daha sonra dualar hakkında hazırladığımız bilgilere geçelim;Dua kelime olarak, çağırmak, seslenmek, istemek, yardım talep etmek anlamlarına gelmektedir. Dinimizde ise dua, Allah’ın yüceliği karşısında kulun aczini itiraf etmesini, sevgi ve tazim duyguları içinde lütuf ve yardımını dilemesini ifade etmektedir.

    Duanın bedensel ve ruhsal hastalıklar üzerinde çok büyük tesiri olduğu bilinmektedir. Bir çok din psikoloğu, duanın mükemmel bir tedavi vasıtası olduğunu belirlemiş bulunmakta.Bedensel rahatsızlıkların tedavisinde de duanın, şifa ile sonuçlanan olumlu etkileri meydana getirdiği, bilimsel gözlemlere dayalı olarak ileri sürülmekte.

    Ayrıca dua ve ibadetler insanı olumsuzluklardan korur ve iç dengesini sağlamlaştırmaya yarar her kimki temiz bir kalplen duaları kendine vird edinirse önce iç huzur sonra şifa bulur.

    Dua,kulun ümit dalı ve Rabbine bağlılığının en güzel ifadesi olarak bilinir.Dua,cennet yollarını açan,kalbe safa,ruha gıda veren ve ebediyyet serinliğini tattıran vecd halidir.Dua,mü'min için eşi bulunmaz bir silah,ümit gecesinde hayırlı bir sabah,bela,şiddet ve felaket çemberinden kurtuluş ve felahtır.Dua,yerde nur,gökte nur,sağda nur,solda nur ve kul için bir tükenmez huzurdur.Dua,Hak kapısının halkasını tutmak,çırpınan gönüllere ilahi rahmeti dilemek olarak bilinmektedir.