Drogba ve Kobe, AIDS için bir arada

'Spor Gündemi' forumunda Lmn tarafından 23 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. Lmn

  Lmn


  Drogba ve Kobe, AIDS için bir arada

  Didier Drogba'nın rol aldığı yeni film Afrika'da AIDS'i ortadan kaldırmaya yardımcı olma hareketine katılmaya davet ediyor. Kırmızı bağcık, birçok ünlü futbolcunun yanı sıra Serena Williams ve Kobe Bryant gibi sporcuların da desteğini aldı..

  Nike, HIV/AIDS salgınının olmadığı bir dünyanın hayal edildiği ve global futbol ikonu Didier Drogba'nın rol aldığı yeni bir kısa film yayınladı. Güçlü bir içeriğe sahip olan bu kısa film, insanları Afrika'da AIDS'i ortadan kaldırmaya yardımcı olma hareketine katılmaya davet ediyor.

  Film, Nike'ın Lace Up, Save Lives kampanyası aracılığıyla Afrika'daki HIV/AIDS ile mücadelede sporun gücünü kullanmayı amaçlayan (RED) ortaklığının bir uzantısı niteliğinde. İlk kez geçtiğimiz yıl 30 Kasım tarihinde Londra'da Didier Drogba ile duyurulmuş olan bu benzersiz ortaklık, her (NIKE)RED bağcık satışında Nike'ın karının yüzde yüzünü, Afrika'da HIV ve AIDS ile mücadeleyi amaçlayan eğitim ve ilaç programlarına destek sağlamak üzere bağışlaması anlamına geliyor.

  İnsanlar AIDS ile mücadeleye, para bağışı, sivil toplum örgütlerinde gönüllü çalışmalar vasıtasıyla veya (RED) ürünlerini seçmek gibi çok farklı şekillerde dahil olabiliyor. (NIKE)RED filminde, bu gibi desteklerin HIV ve AIDS'in ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak ve gelecek nesillerin yaşamlarında büyük değişiklikler meydana getirecek güçlü bir etkisi olacağı anlatılıyor.

  Didier Drogba, "HIV/AIDS'in sonunun gelmesi bir hayal değil. Herkes eyleme geçerse bu başarabileceğimiz bir şey. Bir çift (NIKE)RED bağcık satın almak gibi basit bir destek, insanların HIV virüsünden uzak durması veya bu virüsle yaşamayı öğrenmesine yardımcı olmak için gerekli olan eğitim ve ilaç programlarının sağlanmasına yardımcı olabilir. Film, umut mesajının verilmesi için çarpıcı ve etkili bir yöntem sunuyor" dedi.

  Film, gelecekte Johannesburg'da bir okulun sınıfındaki sahneyle başlıyor. Günün tarih dersinin konusu: AIDS salgınının sona ermesi. Film, tarihte geri giderek Drogba'nın başarılı bir performansının ardından bir basın açıklaması yaptığı 2010 yılına dönüyor. Drogba herkesi (NIKE)RED bağcık satın almaya çağırıyor ve bu çağrı bir dizi güçlü etki meydana getirirken tüm dünyada herkes bu çağrıya kulak veriyor.

  Herkes Drogba'nın çağrısına uyarken, bir dizi çarpıcı sahne, sonucu gözler önüne seriyor: Genç bir erkek çocuk hayatını kurtaran ilacı alıyor. Kalabalıklar HIV testlerinden geçmek üzere sıraya giriyor. HIV virüsü taşıyan anne HIV virüsü taşımayan bir çocuk doğuruyor. Öğrenciler hastalığın önlenmesi hakkında bilgi almaya başlıyor. Enfeksiyon oranları düşmeye başlıyor. Filmin final sahnesinde son AIDS hastasının 80 yaşında öldüğünün haberine ilişkin görüntü yer alıyor.

  Filmin en önemli mesajı olan umut, dünya çapında milyonlarca insanın tarihin seyrini değiştirmek üzere birlikte hareket etmesinin gücünü vurguluyor.

  (NIKE)RED ortaklığı, bilinç düzeyini arttırmak ve insanları fark yaratmak için bir araya getirmek üzere futboldan yararlandı ve tüm dünyanın sevilen sporcularını kampanyaya dahil etti.

  NIKE (RED) bağcıklar ile, Arsenal-Manchester United gibi Barclays Premier League mücadelelerinde ve Brezilya'nın oynadığı seçkin uluslararası maçlarda kampanyaya dikkat çekildi. Türkiye'de de sözcülüğünü milli futbolcu Hakan Balta'nın yaptığı kampanya kapsamında Trabzonspor-Fenerbahçe ve Trabzonspor-Galatasaray maçlarında futbolcular sahaya kırmızı bağcıklarla çıktı.

  Kırmızı bağcık, birçok ünlü futbolcunun yanı sıra tenis süperstarı Serena Williams ve basketbol ikonu Kobe Bryant gibi sporcuların da desteğini aldı ve, HIV/AIDS mücadelesinde bir sembole dönüştü.