Drift Nedir? Nasıl Yapılır?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Drift Nedir? Nasıl Yapılır?

  [​IMG]
  Drift İlk olarak 90′lı yılların başında Japonya’nın dağlık ve virajlı yollarından hızla inmeye çalışan kişiler tarafından keşfedilmiştir.Drift temelde aracın virajı dönme esnasında oluşan merkezkaç kuvvetine direnemeyip arka kısmının kopması prensibine dayalı bir olaydır ve buna verilen isimdir.

  Drift teknikleri

  Not:bütün anlatılanlar arkadan itişli ve minimum 150 beygirlik araçlar ile mümkündür…

  El freni kullanarak

  Bu en temel tekniktir. Viraja giriş esnasında debriyaja basılır ,aracın hızı ayarlandıktan sonra düğmesi basılı kalacak şekilde el freni çekilir, arkadan kaymanın başlamasıyla birlikte gaz veriler ayak debriyajdan çekilir ve kaymakta olan arka kısım gaz ve kontra ile kontrol edilir.

  VİTES İLE LASTİKLERİ KİLİTLEME (Shift Lock)

  Viraja yaklaşırken vites küçültülür.Aracın burnu viraj içine doğru çevrilir. Debiyaj hızlıca bırakılarak arka lastiklerin kilitlenmesi sağlanır,bu şekilde aracın kuyruğu kaymaya başlar.Ardından gaz verilerek bu kayma hareketi devam ettirilir.Bu teknik el freni çekemeye benzetilebilir.

  GÜÇ İLE (Power Over)

  Virajın merkezine (apex) yaklaşıldığında dip gaz vererek aracın arkasının kayması sağlanır.Bundan sonra gaz ve direksiyon ile araç kontrol edilir.Bu teknik için güçlü çekişe sahip otomobiller gerekmektedir.

  SAVURMA (FEINT)

  Araç viraja girmeye yakınken önce virajın aksi tarafına doğru yönlendirilir yani kontra verilir. Daha sonra oluşan sekme etkisi ( ağırlık transferi )ile birlikte araç viraj yönüne çevrilir.Bu şekilde arkadan kaymaya başlayan araç gaz ve kontra ile kontrol edilir.

  DEBRİYAJ TOKATLAMAK (Clutch Kick)

  Aracın güçten düştüğü durumlarda gerekli gücü alabilmek için deviri yükseltip debriyajı bir anda bırakma suretiyle patinaj sağlamak için kullanılır.Bir drift tekniğinde çok diğer tekniklere yardımcı olacak bir kullanıcı bilgisidir.

  LİMİT FREN (Braking)

  Bu teknikde viraja girmeden önce dreksiyon viraj içine yönelmiş haldeyken frene basılır ve araç viraj içinde arkadan kayana kadar ayak frende kalır.Kayma hareketi başladıktan sonra gaz ve direksiyon ile araç kontrol edilir.Gereğinden fazla hızlı girilen virajlarda araç önden kayacaktır,bu yüzden viraja girerken hızı ayarlamak çok önemlidir.Önden kayma durumunda pilot araca yön verme konrolünü kaybeder ve araç viraj dışına doğru kayar
   


Similar Threads: Drift Nedir
Forum Başlık Tarih
Güncel Bilgiler Biyoteknolojik calışmalar ve bu calışmaların hayatımızdaki önemi nedir? 3 Eylül 2016
Güncel Bilgiler Ebola Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir? 17 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler Men’i Müskirat Kanunu Nedir? 17 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler WP 8 MetroTUBE Nedir? 16 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler İllumiRoom Nedir? Özellikleri 16 Mayıs 2016