Dönüşüm Kitabının Yazarı Kimdir

'Etüt Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 23 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Dönüşüm Kitabının Yazarı  Dönüşüm Kitabını Kim Yazdı

  Dönüşüm kitabı Franz Kafka tarafından yazılmıştır.

  Franz Kafka 3 Temmuz 1883de Pragda doğdu 3 Haziran 1924de Kierlingde öldü Yahudi bir tüccar aileden gelen, Almancaya da hâkim olan bir yazardı. Kafkanın en önemli eserlerini, üç romanının (Dava, Şato ve Kayıp) yanı sıra, ortaya koyduğu birçok hikayeleri oluşturuyor.

  Kafkanın eserlerinin büyük bölümü ancak Kafkanın ölümünden sonra meslektaşı ve yakın arkadaşı Max Brod tarafından yayımlandı ve bu eserler 20. yüzyılda dünya edebiyatında kalıcı bir etki bıraktı.

  [​IMG]

  Dönüşüm Kitabın Konusu

  Dönüşüm adlı anlatı, yazarın anlatım sanatının gerçek anlamda doruklarına ulaştığı bir yapıttır. Küçük burjuva çevrelerindeki tiksindirici aile ilşkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen anlatı, aynı zamanda genelde toplumun kalıplaşmış, işlevini çoktan yitirmiş olan akışına bilinç düzeyinde başkaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı biçimde dile getirir.
  Gregor Samsanın başkalaşması, bir böceğe dönüşmesi, salt bir çarkın kaskatı dişlisi, eleştirmeyen, ama yalnızca boyun eğen bir toplum teki olmaktan çıkma anlamı taşır; böylece böcekleşenin yazgısı, elbet toplumca dışlanmaktır.

  [​IMG]