Dönerin Yapılışı ( Genel Bilgi)

'Damak Keyfi' forumunda alemşah tarafından 30 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Dönerin Yapılışı ( Genel Bilgi)

  Yaprak inceliğinde doğranmış dönerlik et, süt, sıvıyağ, soğan suyu, tuz ve karabiber karışımında bir gece bekletilir. Etin miktarına göre, uygun bir döner şişine, etler geçirilerek sıkıca yerleştirilir.

  Ateş karşısında devamlı çevrilerek pişmesi sağlanır. Altına biriken yağlı sularla et yüzeyi arada bir yağlanır.

  Döner, kömür ateşinde pişirilirken alevlenmesi için, ateşin üzerine ara sıra yağlı sudan serpiştirilir. Uzun ve keskin et bıçağıyla etin pişen yüzünden, yukarıdan aşağıya doğru 3-4 mm incelikte parçalar kesilir.

  Ya sade olarak ya da pilav, şehriye, pide, patates, sebze soteleri veya salata gibi yeşilliklerle birlikte servis yapılır. Dönerle birlikte biber turşusu da iyi gider.

  Tarihçesi Evliya Çelebi'nin yazılarında ilk olarak Kırımlılar tarafından yapıldığı ve yatay olarak hazırlandığı geçer. Muhtemelen ilk olarak Osmanlılılar tarafından dikine bir ateşte pişirilmiştir.

  Dönerin günümüzdeki son hali 1800'lü yıllara ve Bursa'daki İskender Efendi'ye dayanmaktadır.

  Çeşitleri ve hazırlanışı

  Döner çeşitli ülkelerde farklı şekillerde hazırlanmaktadır. Kullanılan et cinsinin benzerliği sebebiyle çogu zaman shawarma (Türkçe "çevirme" kelimesinin Arap fonetiğine göre söyleniş biçimine göre) ve gyros ile karşılaştırılmaktadır;ancak içerik ve tat olarak birbirlerinden oldukça ayrılmaktadırlar.

  Shawarma pide veya sandviç ekmeğine koyulurken, Yunanistan'da hazırlanan gyros istisnasiz her zaman pide icine koyulur.


  Türk döneri ise pide, dürüm veya ekmek arasında sunulmaktadır. Shawarma, gyros ve dönerin içine koyulan garnitürler de çok çeşitli olabilmektedir. Gyrosun içine koyulan garnitürler hemen hemen hiç değişmezken (lahana salatası, satziki sos ve soğan), döner ve shawarmanin içeriği çok çeşitli olabilmektedir.


  Gerçek Türk dönerine yeşillik (sivribiber, marul veya kıvırcık salata), domates ve soğan (bazı bölgelerde özellikle İstanbul'da patates kızartması ve turşu) koyulurken, shawarmanın içine farklı soslar eklenebilmektedir.  Antakya döneri

  Antakya yöresine ait olan bir döner tarzıdır. Tavuk eti tercih edilir ve diğer dönerlerden ayıran ise Hatay yöresine özgü ince ekmekten yapılmasıdır. içerisine bol miktarda patates kızartması, turşu, ketçap, mayonez ve dönere tadını veren özel sosu konur.
  Antakya döneri İstanbul, Ankara, izmir gibi büyükşehirlerde bir çok yerde yapılmaktadır.


  Ankara yaprak döneri ise turşusuz ve patatessiz sunulur. Sadece etin lezzetiyle en kaliteli ve has döner olma özelliği taşır.

  Ancak yurtdışında bu haliyle başarılı olamasa da Ankaralılar onu çok severler. Türk döneri iki cesit yapılır:Birincisinde etlerin arasi kıyma ile doldurularak kesildiğinde uzun ince şeritler elde edilir bu genellikle İskender kabapta kullanılan halidir.

  Diğeri ise Ankara'da yapılan yaprak döneridir ki bu dönerde araya bir sey konulmadığı için etler kesilince ufak parcalar haline gelir.

  Dünyanın en büyük döneri

  Dünyanın en büyük döneri 2 ton 698 kilogramla Bursa'da bir döner açılışında yapılan dönerdir. Bu dönerle Guinness Rekorla Kitabı'na girmiştir. 6 Kasım 2005 yılında yapılan dönerde kuzu eti kullanılmıştır.
    2. Ayyyy :( Ama böyle bir sürü döner resmi paylaşırsan olmaz ki?:)Rejimde olan var olmayan var...:f196: