Dondurma Sütten Yararlı

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 13 Tem 2012 tarihinde açılan konu


  1. Dondurma seven çocuklara müjde Dondurma zengin içeriği nedeniyle aynı miktar süte göre daha yüksek oranda enerji, mineral ve vitamin barındırıyor.

    Denizli Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. İbrahim Ethem Çövüt, dondurmanın zengin içeriği nedeniyle aynı miktar süte göre daha yüksek oranda enerji, mineral ve vitamin barındırdığını söyledi.

    Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Ethem Çövüt, dondurmanın süt sevmeyen çocuklar için de iyi bir seçenek olduğunu belirtti. Dondurmanın iştahsız, zayıf, spor yapan çocuklar için önemli bir besin kaynağı olduğunu vurgulayan Dr. Çövüt, Sağlık sorunu olmayan her çocuk dondurma yiyebilir, ancak hijyen kurallarına uygun hazırlanmış dondurmaların tercih edilmesi gerekir. Süt ve süt ürünleri grubunda yer alan dondurma; protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra A, B, C, D ve E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineralleri içerir dedi.

    Çocukların dondurmayı her gün yerine haftada bir iki kez yemesi ve en önemlisi fiziksel aktivitelerini artırmaları gerektiğini kaydeden Dr. Çövüt, Ayrıca, bir yaşına kadar bütün besinlerle yeni tanışan, alerji riski yüksek olan çocuklara dondurma vermek doğru değildir. İnek sütü ve yumurta alerjisi olan veya diyabetik çocuklara dondurma yedirilmemelidir. Bir yaşından büyük çocuklarda ise aşırıya kaçmadan, günde bir iki top dondurma yararlıdır diye konuştu.