Domuz Gribinden korunmanın yolları

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Domuz Gribinden korunmanın yolları

  [​IMG]

  2016 yılında yeniden gündeme gelen domuz gribi ülkemizde de ne yazık ki ölümle sonuçlanan vakalara neden oldu. Geçtiğimiz yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan ve pek çok ülkede çok fazla can kaybıyla sonuçlanan domuz gribinden korunmanın yollarını bu yazımızda bir kez daha açıklayacağız.

  Domuz Gribinden korunmanın yolları
  Domuz gribi bir kaç sene önce ülkemizde ve dünyada birçok sıkıntıya neden olan virütik bir hastalıktır. Domuz gribinde erken teşhis oldukça önemlidir. Erken teşhis ve tedavi hastalıkla savaşmada ilk sıradadır. Çocuklar, 65 yaş üstü insanlar ve enfeksiyon hastalıklarına yakalandığı zaman komplikasyon gelişebilecek rahatsızlıkları olan kimselerin oldukça dikkatli olması gerekir.

  Domuz gribi tedavisinde en çok dikkat gerektiren nokta antibiyotik kullanımıdır çünkü virütik enfeksiyonda antibiyotiğin yeri yoktur bunun yerine antiviral tedavinin yeri vardır. Soğuk algınlığı gibi başlayan, ateş, baş ağrısı, eklem kas ağrısı ile seyreden belirtiler ile karşılaşıldığında geç kalmadan derhal bir doktora gitmek gerekir. Özellikle bulaşıcı hastalık olduğu için çok dikkat etmekte gerekir.

  H1N1 virüsüne yakalanmış bir kişinin öksürmesi ya da hapşırması, virüsün yakınındakilere geçmesine yol açabiliyor. Ayrıca virüs bulaşmış insanlarla aynı eşyaların kullanılmasıda virüsün yayılmasına neden olur.

  Domuz gribinden korunmanın yollarına gelince. Sağlık uzmanları ellerin sık sık yıkanmasını ve hasta gibi görünen kişilerden mümkün olduğunca uzak durulmasını tavsiye etmektedir. Ayrıca diğer hastalıklardan korunmak ve uzak durmak için ne yapılıyorsa domuz gribinden korunmak içinde aynı yöntemler geçerlidir.