Domuz Gribi Geri mi Döndü

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 16 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Domuz Gribi Geri Döndü

  Bakanlık, bu durumun endişeye yol açmaması gerektiğini çünkü artık domuz gribinin mevsimsel gripten farkı kalmadığını belirtti.

  Soğuk kış aylarıyla birlikte H1N1 Domuz gribi yeniden görülmeye başlandı. 2009 ile 2010 arasında tüm dünyada 17 bin kişinin ölümüne yol açan H1N1 virüsüne Türkiyede rastlandığı açıklandı.

  Vatan gazetesinde yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Kurulu Başkanı Mehmet Ali Torunoğlu, H3N2v virüsünün Türkiyede yayılma riski ile ilgili şunları söyledi: “Normal grip hastalığını izleyen bir sistemimiz var, 17 ilden numune alıp sürekli izliyoruz. Aralarında halk arasında domuz gribi de denilen ve 2009da görülen H1N1 virüsü de çıkıyor, ama bunu artık mevsimsel grip olarak yaşıyoruz. Pandemi dediğimiz durum yok. Aşı içeriğiyle örtüşüyor. Şu an dolaşımda olan 100ün üzerinde virüs var ve tüm bunlar aşılarda var dedi.

  YENİ VİRÜS KORKUTUYOR
  H1N1in kontrol altına alındığını ve buna karşı gerekli aşıların geliştirildiğini söyleyen Torunoğlu, ABDde yeni yeni görülen ve 12 kişide görülen H3N3v adlı yeni Domuz gribi virüsüne dikkat çekti. Torunoğlu, “Tüm dünya 186 laboratuvarda virüs yayılım ve dolaşımları takip altında, Türkiyede bu sistemin bir parçası, böylece Amerikada lokal görülen H3N2v virüsünü de takipteyiz. Şu an yayılım yok. Bu nedenle ülkemiz için endişe edilecek bir durum şu an için sözkonusu değil dedi.

  'AŞI YAPTIRILMALI'
  Pandemi sonrası virüslerin yok olmayacağını söyleyen Torunoğlu, “Türkiyede domuz gribinden 656 kişi hayatını kaybetmişti. Bu nedenle risk grupları her zaman dikkatli olmalı. Şu an aşı sezonu geçti ama aşı yaptırmayan risk grupları yine de aşı yaptırsın. Grip mayıs ayı ortalarına kadar sürecek dedi.
   


Similar Threads: Domuz Gribi
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Domuz Gribinden korunmanın yolları 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Domuz Gribi Ölümleri Artıyor! 22 Şubat 2013
Sağlık Rehberi Domuz Gribi İstanbulda mı? 31 Ocak 2013
Sağlık Rehberi Domuz Gribinden Kaçarken Gözlerinizden Olmayın 18 Kasım 2009
Sağlık Rehberi Domuz Gribine Karşı Psikolojik Önlemler 14 Kasım 2009