Domates Nedir? Domates Faydaları Nedir

'Sağlık Rehberi' forumunda Meryem tarafından 24 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Domates Nedir?
  Domatesin Faydaları Nedir


  Hakkında bilgi:
  1-3 metre boya sahip olan domates bitkisinin hafif odunsu bir gövdesi bulunmaktadır. 10-25 cm uzunluğunda olan yapraklarının üzerinde 5-9 yaprakçık bulunur. Yaprakları tüylüdür. 1-2 cm uzunluğunda ve genellikle sarı olan domates çiçekleri bir sap üzerinde 3-12 adettir. Genellilke kırmızı, yenilebilen meyvesi yabani bitkilerde 1-2 cm çapında iken, kültür bitkilerinde daha büyük olur.
  Yararları:
  Domates, zengin oranlardaki A, C ve E vitamin gibi antioksidan içeriğiyle, kansere yakalanma rizikosunu azaltır: Bu bağlamda, başta meme ve prostat kanserlerini sayabiliriz.
  Aynı nedenle domates, kalp hastalıklarına yakalanma, felç geçirme ve katarakt illetine tutulma tehlikesini de azaltmaktadır. İçerdiği flavon bileşikleri ve lisopen adlı maddeyle sağlığımızı koruyucu bazı etkiler yapar: Yapılan bazı araştırmalar, domatesin akut apandisiti önlediğini ortaya koymuştur. Sağlığımıza pek yararlı bu etkilerinden yararlanılmak üzere domates, günlük diyetimize katılması ve bol bol tüketilmesi uzmanlarca öğütlenmektedir.
   


Similar Threads: Domates Nedir
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Mor Domates Faydaları 3 Aralık 2011
Sağlık Rehberi Alzheimer`a domates aşısı 12 Şubat 2011
Sağlık Rehberi Astım' a Karşı Domates 5 Mayıs 2010
Sağlık Rehberi prostaglandinler nedir? 19 Aralık 2016
Sağlık Rehberi Boşaltım sisteminin vücut için önemi nedir? 21 Mayıs 2016