Dolgun kirpikler için pratik öneriler!

'Kişisel Bakım' forumunda Yasemin tarafından 13 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


 1. Dolgun kirpikler için öneriler!

  Dolgun ve güzel görünen kirpiklerin sırrı maskaradır. Kadınlar genelde ya en uzun ya da en gür gösterenrimellerebaşvururlar. Oysa en doğrusu kirpiklerimizin neye ihtiyacı olduğudur.

  Bu sebeple de alacağımız maskaranın işlevi ve fırçası önemlidir. Peki, bir rimel fırçası nasıl olmalı?

  Düz kirpikler için yoğunluk etkisi veren klasik fırça ile daha uzun kıllara sahip spiral fırçanın bir arada kullanıldığı fırçalar uygundur.

  Kısa kirpikler için özel kıvrık fırçalar kullanışlıdır. Bu fırçalar kirpikleri ağırlaştırmadan uzatarak belirgin hale getirir.

  Düşük kirpikler için kauçuk, her kirpik telini tek tek ayıran ve yelpaze gibi açılmasını sağlayan fırçalar uygundur.

  Seyrek kirpikler için de kirpikleri kavrayarak boyarken hacim katan hafif “S” şeklinde fırçalar uygundur.

  Rimel nasıl saklanır?

  Maskaralar en çabuk yıpranan makyaj ürünlerindendir. Ayrıca çabuk kurudukları için daha bitmeden çöp kutusunu boylarlar. Sürmeden önce maskara fırçasını birkaç defa içine sokup çıkarırız. İşte maskaraların çabuk kurumasının en temel sebeplerinden biri de budur. Sıkıca kapatılmayan maskaralarda kurumaya mahkumdur.

  Nasıl sürmeli?

  Maskarayı uygularken; özellikle gün ışığında dışarıda olacaksanız çok fazlaya kaçmayın. Sonra yapay bir görüntünüz olur.

  Eğer gözlük kullanıyorsanız da yine çok uzun gösteren ürünlerden kullanmayın. Gözlük camlarına değerek sizi rahatsız eder.

  Her günmaskara kullanmanın hiçbir zararı, hatta tam tersi birçoğunun besleyici özelliği vardır.

  Temiz ve kuru kirpiklere uygulanmalı ve her gece mutlaka temizlenmelidir.

  Eğer lens kullanıyorsanız maskaradan önce takmalısınız.

  Sadece üst kirpiklere uygulanan maskara çok daha sade ve hafif bir görüntü sağlar.

  Alt kirpiklere uygularsanız daha yapay bir görüntü verir ama seviyorum diyorsanız çok abartmadan kullanın. Uzun alt kirpikler istiyorsanız yukarıdan hacim kazandırmak için yatay dokunuşlarla fırçayı kullanın.

  Üst kirpiklere uygularken de başınızı arkaya kaydırın ve ileriye bakın.

  Maskarayı kirpik diplerinden hafif bir zig zag yaparak sonra uçlara doğru hareketlendirin. Çok doğal sevmiyorsanız ilk kat kuruduktan sonra iki kat sürün. Birbirine yapışan kirpiklerinizi kuruduktan sonra kirpik tarama fırçasıyla taraya bilirsiniz.

  Maskara lekelerini de hemen temizleme kalkmayın dağıtabilirsiniz. Biraz bekleyin kurusun, sonra pamuklu çubukla silin.

  3 ay gibi bir zaman da maskaralar kurur ve acı badem yardımıyla yumuşatıp kullanmaya kalkmayın. Böyle bir söylenti ortalarda dolanıp duruyor. Gözlerinizde yanma ve alerji yapabilir. Unutmayın gözlerimiz en hassas organlarımızdandır ve çok çabuk mikrop kapabilir.

  Ok gibi ve kıvrık olmayan kirpikleriniz varsa ilk önce bir kirpik maşası kullanın sonra maskara uygulayın. Her gün kirpik maşası kullanırsanız inanın kısa sürede kirpikleriniz istediğiniz forma girecektir.

  Dış kenarlarından hafif aşağıya doğru düşük göz yapısına sahipseniz dış uçlara fazla maskara uygulamayın. Orta kirpiklere yoğunlukta sürerseniz eğer düşük yapısını kamufle edersiniz.

  İki göz arasında mesafeniz fazlaysa göz pınarlarınıza doğru maskarayı yoğun sürün. Tam tersi şekilde göz mesafeniz birbirine yakınsa orta kirpiklere ve dış uçlara yoğun sürün, iç kısımlara sürmeyin.

  Sıkı kılları olan bir fırça kalınlaştırıcı özelliğe sahiptir. Kirpikleri tek tek boyar. Seyrek kirpikleriniz varsa bu fırçaları tercih etmelisiniz. Daha seyrek yapıda olan fırçalar kirpikleri tek tek ayırıp uzun gösterir.

  Çok koşturmacalı, nemli ve yağmurlu günlerde waterproof (suya dayanıklı) maskara kullanmayı tercih edin. Hem tazelemek zorunda kalmaz, hem nemde, yağmurda acaba maskaram aktı mı telaşınız olmaz.

  Arada bir de olsa yeniliklere açık olmaya çalışın ve renkli maskaraları deneyin.

  Yeşil ve mavi gözlere mor ve mürdüm çok yakışır. Gözün rengini daha fazla vurgular. Kahverengi gözlere sahipseniz lacivert rengi kesinlikle denemenizi öneririm. Yeşil ve bal rengi gözlerde ise kahverengi maskaranın duruşu bir başkadır.

  [​IMG]