dolgudan sonra diş ağrısı normal mi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Merve tarafından 26 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Dolgu Çevresinde Ağrılar: Eğer dolgu çevresinde ağrı yaşıyorsanız bu dolgunun tam oturmadığının bir işareti olabilir. Bunun için tekrar doktora gitmek gerekebilir.  Isırırken Görülen Ağrılar: Dolgu uygulamasından kısa bir süre sonra, anestezinin etkisi geçtiğinde bir şey yerken keskin ve yoğun bir ağrı yaşıyorsanız bu durum dolgunun şeklinde bir soruna işaret edebilir.

  Sızlama: Dolgudan sonra dişinizi kullanmadığınız anlarda sızlama yaşıyorsanız bu normaldir. Bu hafif ağrılar ve sızlamalar 1-2 haftaya kadar kendiliğinden geçer.

  Sürekli Ağrılar: Eğer dolgu dişin köküne kadar iniyorsa ağrılar 1-2 hafta boyunca sürekli görülebilir. Bu ağrılar dişin kökünde ve çevresinde bulunan dokuların artık sağlıklı olmadığının bir belirtisi olarak görülebilir. Bu durumda köprü uygulamasına gidilebilir.

  Dolgu sonrası yaşanan diş ağrıları eğer ortada başka bir sorun yoksa 1-2 hafta kadar sürer ve yavaş yavaş kendiliğinden geçer. Hafif ağrılar ve sızlama normaldir ve dolgu yaptıranların büyük çoğunluğunda görülür. Israrlı ağrılarınız varsa, ağrılar uykusuzluğa neden oluyorsa ve dolgudan sonra 20 gün geçmesine rağmen devam ediyorsa tekrar doktorunuza görünmeniz gerekebilir.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Sigara kullanıyorsanız elinizden geldiğince azaltın
  Çok sıcak çay veya çok sıcak içecek içmeyin
  Sert şekerleme ve dişe yapışan diğer tatlılardan tüketmeyin
  Dolguyu takip eden bir kaç gün yumuşak besinler yemeye çalışın
  1 hafta kadar lokmaları çiğnerken dolgu bulunan dişinize yüklenmeyin
  Günlük diş bakım rutininizi aksatmayın
  Her öğünden sonra dişlerinizi fırçalayın
  Anti bakteriyel ağız gargarası kullanın
  Tuzlu suyla gargara yapmak ağrınızı kısa sürede azaltacaktır