dolaşım sistemi hastalıkları ve tedavi yöntemleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 24 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Dolaşım sistemi hastalıkları ve tedavi yöntemleri nelerdir?

  Dolaşım sistemi, hiç şüphesiz, bazı yaşamsal faaliyetlerini yürütmekle sorumlu olduğu en önemli organ sistemlerinin biridir. Dolaşım sistemi, vücut hücrelerine ve dokulara, besin, oksijen ve hormon temini için sorumlu olduğundan, sağlıklı bir dolaşım sistemi sağlıklı bir vücut için gereklidir.

  DOLAŞIM SİSTEMİ PROBLEMLERİ VE HASTALIKLARI
  Hepimizin bildiği gibi dolaşım sistemi veya kardiyovasküler sistem kan, kalp ve damarlardan oluşmaktadır. Kan kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar), beyaz kan hücreleri (lökosit), trombosit ve kan plazmasından oluşur.

  AORT ANEVRİZMASI(GENİŞLEMESİ)
  Aort anevrizması, vücudun en büyük arteri olan aortun duvarının şişmesidir. Aortun zayıflamış ya da deforme olmuş alanlarında meydana gelmektedir. Aort anevrizması aort diseksiyonu (aort duvarında yırtık) veya aort duvarında farklı kusurlara neden olabilir. Şişmiş ya da bombeleşmiş bir aort damarının kopması ya da patlaması ağır kanamalara neden olabilir. Aort anevrizması obezite, ateroskleroz ve yüksek tansiyon gibi diğer bazı hastalıkların bir komplikasyonu olarak gelişmiş olabilir.

  AORT KOARKTASYONU(DARALMASI)
  Aort ana arterindeki mevcut bir problemdir. Kan daralan alanın gerisinde basınç nedeni ile sıkışır. Daralan bölge genellikle aorttan kafa ve kollara giden damarlardan çıktıktan hemen sonra meydana gelir. Daralma problemi vücudun alt ve üst bölgelerinde farklı tansiyon rakamlarının okunmasına sebep olur. Yaygın oranda çocuklarda görülür. Erkek çocuklarda kızlara göre 3 kat daha sıklıkla gözlemlenir.

  ARİTMİ: Aritmi, kalp ritminde düzensizlik ile karakterize olan bir kalp sorunudur. Semptomlar hızlı kalp ritminden çok yavaş kalp atımına kadar değişebilir. Aritmi, konjenital(doğuştan gelen) veya sonradan kazanılmış bir problem olabilir. Sonradan kazanılan ya da edinilen aritmi durumu hayatın herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir.

  YÜKSEK TANSİYON:
  Yüksek kan basıncı veya hipertansiyon sistolik basıncın140 mmHg ve diastolik basınç 90 mmHgyı aşan bir durumdur. Çoğunlukla kalıtsal nedenler, sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkları ve sigara içmek nedenlerden kaynaklanmaktadır. Hipertansiyon, kalp krizi ve diğer kalp hastalıkları riskini artırır.

  PERİFERİK DAMAR HASTALIĞI: Periferik damar hastalığı beyin ve kalp parçası olmayan kan damarlarındaki bir hastalıktır. Periferik damar hastalığı kol ve bacaklar gibi vücudun uç kısımlarındaki kan dolaşımını etkiler. Bu organlardaki kan damarlarının yağ asidi mevcudiyetinden dolayı tıkanmasından kaynaklanmaktadır.

  HİPERKOLESTEROLEMİ
  Adından da anlaşılacağı üzere kandaki artan kolesterol düzeyi ile karakterizedir. Başlıca iki türü vardır, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya kötü kolesterol ve yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL) veya iyi kolesterol. Kötü kolesterol (LDL) yüksek miktarda bulunması kalp hastalıkları ve inme riskini artırır.

  KARDİYOMİYOPATİ
  Genel olarak dolaşım sistemi hastalıkları ve düzensizlikleri kardiyomiyopati içermektedir. Kalp kaslarındaki bir bozukluk veya miyokardın zayıflaması nedeniyle ortaya çıkar.

  KONJENİTAL KALP DEFEKTİ
  Doğumsal bir rahatsızlıktır. Kesin nedeni bilinmemektedir. Hafif ve ya şiddetli düzeyde olabilir. Fetüs bebeklerde kalp üfürümü gibi semptomlara yol açmaktadır. Hastalık eksik ve / veya anormal kalp organ gelişimi gösterebilir. Konjenital kalp hastalığı kesin nedeni bilinmemektedir.

  KORONER ARTER HASTALIĞI
  Koroner kalp hastalığı olarak da bilinmektedir. Dolaşım sisteminin en yaygın hastalığıdır. Bu hastalıkta plak birikimine bağlı, dolaylı yoldan kalbe kan akımı bozulur. Koroner arter hastalığı tüm dünyanın en önde gelen ölüm nedenidir.