Doku ve Organ Nakli Nedir

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda EyLüL tarafından 27 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Doku ve Organ Nakli Neden Önemlidir


  Organ bağışı, bir insanın organlarının bir kısmını veya tamamını, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere bağışlaması işlemidir.

  Organ Naklinin Önemi Türkiye'de tedavileri yalnızca organ ve doku nakliyle mümkün hastaların sayısı giderek artıyor, bu artışla birlikte organ ve doku naklinin önemi de artıyor.Tedavisi yalnızca organ ve doku nakliyle mümkün olan hastaların bir bölümü uygun organ ve dokbulunamadığı için hayatını kaybederken, bir kısmı da tedavi olmak amacıyla yurt dışına giderek organ ve doku nakli yaptırmaya çalışıyor.

  Organ ve doku nakli yaptırmak için yurt dışına giden hastaların Türkiye'nin yüksek miktarlarda döviz kaybına neden olduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi.Yurt dışına tedaviye giden bazı hastalar ise uygun olmayan koşullarda yapılan nakiller nedeniyle hayatlarını kaybetmektedirler. Ülkemizde organ ve doku nakli hizmetleri bugüne kadar yapılan çalışmalara rağmen halen istenilen düzeye ulaşmamıştır. Benzer ülkeler ile mukayese edildiğinde, ülkemizde 3-5 kat daha az nakil gerçekleşmektedir.

  Organ ve doku naklinin gerçekleşebilmesi, ancak organ ve doku bağışı ile mümkün olmaktadır. Bu sebeple toplumda, organ nakli bilincinin oluşturulması gerekmektedir. Bu bilincin oluşturulmasında, başta Bakanlığımız olmak üzere bütün eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir.
   


Similar Threads: Doku Organ
Forum Başlık Tarih
Önemli Gün ve Haftalar Anneler Günü Dökümanları 2 Mayıs 2011
Önemli Gün ve Haftalar Organ Naklinin Önemi 13 Mart 2012
Önemli Gün ve Haftalar Organ Nakli Haftası 9 Mart 2012
Önemli Gün ve Haftalar Anneler Günü Organizasyonları 5 Mayıs 2011
Önemli Gün ve Haftalar Organ nakli haftası ile ilgili yazı 9 Nisan 2011