Doku Nedir- Doku Tanımı-Dokular Hakkında

'Türkçe Sözlük' forumunda Ezlem tarafından 4 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Doku sözlük anlamı Nedir-Biyolojide Doku Tanımı-Dokular Hakkında bilgi


  Doku, bitki, hayvan ve insan organlarını meydana getiren, şekil ve yapı bakımından benzer olup, aynı vazifeyi gören, birbirleriyle sıkı alâkaları olan aynı kökten gelen hücrelerin topluluğu. İlkel canlılar bütün hayatları boyunca bir tek hücre olarak kaldıkları halde yüksek organizmalar çok sayıda hücrelerin biraraya gelmesi ile meydana gelmiştir. Bitkisel organizmaları meydana getiren çok sayıdaki hücrelerin protoplastları birbirinden cansız hücre çeperleriyle ayrılmış olmakla beraber aralarında sıkı bir ilişki göstermektedir. Böyle hücre çeperi içinde bulunan, birbiriyle sıkı ilişki gösteren, aynı kökenden gelmiş protoplast topluluklarına doku, dokuların özelliklerini konu eden morfoloji biliminin dalına da histoloji (doku bilimi) denir.

  Dokuyu meydana getiren hücreler genellikle aynı ödevi görmekteyseler de doku tarifinde ön görülen temel düşünce fizyolojik olmaktan çok morfolojikseldir. Eğer fizyolojiksel bakımdan dokunun tarifi yapılacak olursa, kökenleri ayrı olsa bile aynı ödevi gören hücre toplulukları olarak yapılabilir ki, böyle daha geniş anlamda hücre topluluklarına doku sistemi denilmektedir.

  Doku hücre bölünmesi sonucu meydana gelir. Tek hücreli organizmalarda bölünen hücreler birbirinden ayrılarak yeni birer birey vücuda getirdikleri halde, çok hücreli organizmalarda bölünen hücrelerden meydana gelen hücrelerin birbirinden ayrılmaması, geçit ve plasmodesma (plasmatik köprüler) gibi madde ve uyartı iletimini kolaylaştıran yapılar ile proplastları arasında sıkı ilişki kurulan hücre toplulukları bireyi meydana getirmektedir. Bazı tek hücreliler bölündükten sonra çevrelerinde meydana getirdikleri müsilaj bir kın ile bir arada tutulan hücre grupları ve bazı mantarlardaki zengin dallanma gösteren ipliksi hücrelerin bir örgü meydana getirmek üzere sık sık kümeler halinde olmaları, dış görünüş bakımından dokuyu andırsalar bile gerçek doku değil, yalancı dokulardır.

  Dokular bitkisel ve hayvansal dokular olmak üzere ikiye ayrılarak incelenmektedir.

  alıntı
   


Similar Threads: Doku Nedir-
Forum Başlık Tarih
Türkçe Sözlük Mekik dokumak ne demek? 30 Aralık 2010
Türkçe Sözlük Dokuz at bir kazığa bağlanmaz atasözünün anlamı 22 Aralık 2010
Türkçe Sözlük Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar atasözünün anlamı 22 Aralık 2010
Türkçe Sözlük Hamming kodu nedir-Hamming Kodu Kullanımı 29 Temmuz 2011
Türkçe Sözlük hıdırellez bayramı nedir-hıdırellez anlamı 22 Mart 2011