Doktorluk Mesleği Hakkında Kısa Bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Ceylan tarafından 22 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Doktorluk Hakkında Kısa Bilgiler


  Doktor kelimesi aslında bir ünvandır ve doktora eğitimini tamamlamış tüm kişiler için kullanılır ancak günümüzde sadece tıp alanında doktora yapmış kişileri tanımlamak için kullanılıyor.

  Türkiye'de doktorlar 6 yıllık üniversite eğitimi görürler ve mezun olduklarında pratisyen hekim olurlar, reçete yazma ve hastanelerde çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler, yılda iki defa yapılan (Nisan ve Eylül aylarında) Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) girerler. Bu sınavdan sonra uzmanlık alanları belli olan doktorlar o alanda çalışmaya ve yükselmeye devam ederler.

  Bizde hekim olarak anılan bu meslek grubunun tarihi çok daha eskilere dayanır. İbni Sina modern tıbbın babası olarak bilinir ve Avrupa'da Avicenna adıyla ders kitaplarında okutulur.
    2. :f196:bence çok güzel bir kompozisyon:f91::f77:kardeşimin öğretmeni de beni tebrik etti:f97::f94::f85:;)<3:f71:bugün arkadaşımın da doğum günüydü o 14 subatta doğdu hem bu yazının başarısı hem de sevgilimin sevgililer günnündeki doğum günü beni çok mutlu etti:f118::f118:ayrıca bu yazı için kardeşim size çok teşekkür ediyor çünkü bu onun ödeviydi :f71::f71:ve birbirleri için atan bütün kalplerin de 14 şubatını kutluyorum<3<3
    3. Bence de cooook güzel bayıldım bilgileride ne çok uzun ne çok kısa Tesekkurler ☺☺☺☺