Doğumun yaklaştığı nasıl belli olur

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 1 Şubat 2014 tarihinde açılan konu


 1. Doğumun yaklaştığı nasıl belli olur  Doğum olayının yaklaşmasını anlamak hiçde zor değildir.Özellikle 2. gebeliklerini geçiren bayanalrda doğumun yaklaştığı ağrılar ile bazı olması gerek ve bir önceki gebelikte yaşanan sıkıntıların yenilemesidir.Özellikle Doğum anının yaklaştığını anlamak için kadınların vücutlarındaki değişiklikleri göz ardı etmemelidirler.Bel ağrılaır sıklaşabilir doğum anı yaklaştıkça kasıklarda belirli aralıklarla gelen ağrılar.Sık idrara çıkma ayrıca halk arasında suyun gelmesi anlamında bilinin durumun gerçekleşmesi.Şiddetlenen ve sıklaşan ağrılar doğum habercsi olarak gözlemlenir.

  Bu nedenle doğum anının belirlenmesi ve yaklaştığının anlaşılması için tecrübeli biri ile bir arada bulunmak yada doktorun uyarılarını dikkate almak önemlidir.

  Doğumun yaklaştığını gösteren bazı belirtiler vardır. Anne adayları eğer bu belirtileri yaşıyorsa doğum yaklaşıyor demektir.Bebeğin başının doğum kanalına yerleşmesi nedeniyle rahim yüksekliği 2-3 cm azalır. Bu durum annenin daha rahat nefes alıp vermesine, mide ve bağırsak şikayetlerinin azalmasına neden olur.

  Aşağı inen rahim, idrar torbasına baskı yaptığı için de anne daha sık idrara çıkar. Bu durum ilk defa hamile olanlarda doğumdan 1-2 hafta önce, sonraki hamileliklerde doğumdan yaklaşık bir gün önce görülür.28. haftanın sonuna doğru rahmin doğuma hazırlık için yaptığı kasılmalar sıklaşır. Bu yalancı ağrılar genellikle doğumdan birkaç gün önce başlar, sıklık, şiddet ve süre olarak düzensizdir. Bel, kasık ve karında belirli bir noktada daha fazla hissedilebilecek bu ağrılar anne dolaştığında, dinlendiğinde ya da masajla geçebilir.

  Bir diğer belirti doğumdan bir iki gün önce 1-2 kg. kilo kaybının olmasıdır. Bunun sebebi ise hormon düzeylerindeki değişiklikler nedeniyle vücuttan su atılması ve iştahın azalmasıdır.
  Doğumun gerçekleşeceği gün vücutta depo edilen enerjinin bir kısmı açığa çıkar, vücut bu enerjiyi doğumda kullanmak üzere saklamıştır. Bu dönemde anne kendini çok iyi ve zinde hissedebilir.