Doğumu kolaylaştırmak için okunacak dualar

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Burcu tarafından 23 Aralık 2014 tarihinde açılan konu


 1. Doğumu kolaylaştırmak için okunacak dualar

  Doğum yerine göre hayati tehlike arz eden bir ameliyat olabilir. Doğum sırasında dua okumak hastaya yarar getirir mi?
  Peygamberimiz'in Hz. Fatıma'ya doğumu sırasında okuduğu dua
  Böylesine ciddi bir olay elbette sadece manevi dua ile geçiştirilemez. Önce maddi tedbirler alınır yani gereken ebeye doktora gidilir alaka ve muayenesi temin edilir Bundan sonra sıra manevi tedbire yani duaya gelir.
  Nasıl sadece doktor kesin şifaya vasıta değilse sadece dua da öyle kesin şifaya sebep olmaz. Zira ikisini de Rabbimiz emretmekte hem maddi hem de manevi tedbiri dinimiz istemektedir. Birini icra edip ötekini ihmal eden elbette yarım iş yapmış olur. Tek kanatlı kuşun uçtuğu kadar başarı temin edilir.
  Maddi tedbirden sonra alınacak manevi tedbiri yani okunacak duayı Efendimiz şöyle tavsiye buyurmuştur:
  l- Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle Önce ayete’l-Kürsi okunur sonra (Felak ve Nas) sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu ayet okunur:
  "İnne rabbekümüllahüllezı halekas semavati vel erda fı sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasısev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemın.
  (A'raf suresi 54. ayet)
  Meali :
  Gerçekten sizin Rabbiniz altı günde gökleri ve yeri yaratan sonra arşa istiva eden Allah'tır. Gündüzü durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten güneşe aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun yaratmak da emir de (yalnızca) O'nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir. (A'arf suresi 54)

  Resul-i Ekrem Efendimiz kızı Fatıma validemizin doğumunda bu duayı okutmuş netice sevindirici şekilde huzurlu ve sıhhatli bir doğum olarak tecelli etmiştir Mübarek nesil Hazret-i Hasan ve Hüseyin Efendilerimiz böyle dualarla dünyaya gelmişlerdir.
  Sıhhatli bir doğum haberini alınca Allah’a şükretmek konu komşuda bulunan yoksullara yardım etmek münasip olan bir cömertliktir.
  Bir başka doğumu kolaylaştırma duası

  doğumu kolaylaştıran dua.