Doğum yöntemleri nelerdir?

'Bebek Bakımı' forumunda Burcu tarafından 21 Nis 2014 tarihinde açılan konu

 1. Zar zor geçirilen 9 ayın sonunda en kolay şekilde bebeğe kavuşmak için çeşitli doğum yöntemleri vardır. Annenin rahat ve ağrısız doğum yapabilmesi için uzmanlar sürekli çalışmalar yapıyor ve farklı doğum teknikleri ile anne adayına seçme hakkı veriyorlar.

  Anne ve baba adayı doğum yöntemleri ile ilgili doktorlarıyla ortaklaşa karar vermesi en doğru olan yoldur. Çünkü bebeği en iyi tanıyan ve nasıl bir yöntem gerektiğini en iyi bilen kişi muhakkak ki 9 ay boyunca kontrolünü yapan doktorudur. Bu nedenle doğum yönteminizi seçmeden önce mutlaka doktorunuzla diyaloğa geçin.
  dogum_cesitleri.
  Gelelim ülkemizde uygulanmakta olan doğum yöntemlerine.
  1- Normal Doğum: Gerekli şartlar gerçekleştiğinde doğum kasılmaları başlar ve doğum vajinal yolla normal şartlarda gerçekleşir. En eski doğum yöntemi normal doğumdur. Genel olarak doğum ortalama 14 - 15 saat sürer.

  2- Sezaryen Doğum: Bebeğin rahim içindeki durumuna göre bebeğin yada annenin hayatını tehlikeye atacak durumlarda tercih edilen sezaryen doğum bir operasyon biçimidir. Eğer bir zorunluluk yoksa çok tercih edilmesi tavsiye edilmemektedir çünkü bir operasyonun tüm riskleri taşımaktadır. Epidural anestezi ya da Spinal anestezi ile anne acıya karşı duyarsızlaştırılır ve karın bölgesinin alt kısmından yaklaşık 8 - 9 cm’lik, yatay bir kesi yapılır.

  3- Suda Doğum: Anne adayı 35-37 derecede sabitlenmiş scak su dolu bir havuzda doğumu gerçekleştirir. Herhangi bir ilaç, suni sancı yada ağrı kesiciye ihtiyaç duyulmaz. Su vücudu rahatlatan endorfin hormonunun salgılanmasını kolaylaştırarak doğum gerilimini azaltır.