Doğum yapanlar için beslenme önerileri

'Bebek Bakımı' forumunda Blue tarafından 17 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. Doğum yapanlar için beslenme önerileri,doğum yapanlar nasıl beslenmeli,emzirenler nasıl beslenmeli,hamilelik sonrası beslenme

  Güne iyi bir kahvaltıyla başlayın

  Yumurta ve yoğurt gibi proteinli gıdalar ile tam buğday ekmeği ya da tahıl ürünleri gibi kompleks karbonhidratlar, basit karbonhidrat veya şekere göre daha iyi seçeneklerdir. Kahvaltıda basit karbonhidrat içeren beyaz ekmekle tost, sade ekmek veya bir kase şekerli mısır gevreği yerine meyveli yoğurt, bir kase yulaf, tam tahıllı mısır gevreği veya tam buğday ekmekli omlet iyi birer seçenek olabilirler. Basit karbonhidratlar kan şekerinizde ani çıkış ve düşüş yaparak sizin uyuklamanıza neden olurlar. Kompleks karbonhidratlar ise size daha uzun süreli enerji verirler ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlarlar. Çünkü bunların sindirilmesi daha uzun sürer ve ayrıca vitamin ve mineral açısından da daha besleyicidirler. Muhtemelen çoğu insanın aksini yaptığı gibi aslında kahvaltıyı proteinden ve kompleks karbonhidrattan zengin bir şekilde yapmak doğru olacaktır.

  Gün boyu az ve sık aralarla yiyin

  Üç büyük ana öğün yerine, enerjinizi daha iyi sağlamak adına gün boyunca beş küçük öğün yemeniz daha doğru olacaktır. Bu şekilde enerjiniz gün boyu yüksek düzeyde kalacak ve ne açlık ne de tokluk duygunuz abartılı olacaktır. Eğer bir öğünü yemekte zorluk çekiyorsanız bunu pek çok parçaya bölerek buzdolabınızda saklayın ve ufak, ufak bunları tüketin. Aralarda da yine fındık, ceviz, kuru meyve ve yoğurt tüketebilirsiniz.

  Kendinizi acil diyete zorlamayın

  Hiçbir kadın, bebeğini dünyaya getirdikten sonra eski hamile kıyafetlerini giymekten hoşlanmaz. Ancak doğum sonu kilolarınızdan kurtulmanız biraz yavaş seyretse bile kalori alımınızı çok düşürmeniz veya öğün atlamanız doğru olmaz. Şu anda kilolarınızı dert edecek zaman değildir. Kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı en önemli konu olmalıdır. Öncelikle sütünüzün yeterli miktarda üretilmesi gereklidir. Vücudunuz gebelik ve doğum olayından kurtulup iyileştiği zaman, tabii doktorunuzun da onayıyla yavaş yavaş fazla kilolarınızdan kurtulmaya başlayabilirsiniz. Fakat bu dönemde bile yoğun ve katı diyetleri uygulamamalısınız. Üstelik vücudunuz zaten kendiliğinden kilo vermeye başlayacaktır. Eğer çok hızlı bir şekilde kilo verirseniz toksinler vücudunuzda birikebilir ve sütünüzü etkileyebilirler.

  Bol su için

  Bebeğiniz doğduktan sonraki ilk birkaç hafta boyunca susuz kalmanız, halsizlik ve uyku haline neden olabilir. Bu yüzden özellikle ilk haftalarda bol su içmeniz çok önemlidir. Evinizin içinde değişik yerlerde su şişeleri bulundurun. Arabanızda, bebeğinizin çantasında ve arabasında da su şişeniz bulunsun. Böylece nerede olursanız olun, susuz kalmanızı engellemiş olursunuz. Eğer emziriyorsanız ilk birkaç hafta en susuz olacağınız dönemdir. Günde sekiz-on bardak su içtiğinize emin olun.

  Kafein ve şekerden uzak durun

  Yorgun düştüğünüzde bir fincan kahvenin size iyi geleceğini düşünebilirsiniz. Enerjinizin düştüğü bir anda hemen bir şeker ağzınıza atmak canladırabilir gibi gelebilir. Fakat kafeinli içecekler ve tatlı yiyecekler konusunda dikkatli olmanız gereklidir. Hem kafein hem de şekerli gıdalar sizi gerçekten de çabucak canlandırırlar. Fakat bu etki kaybolduktan sonra kendinizi eskisinden daha yorgun hissedersiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi kompleks karbonhidratlar yani tam buğday ekmekleri, kuru baklagiller gibi ürünler veya et, peynir, yumurta, soyalı ürünler, yoğurt gibi proteinler kan şekeri düzeyinizi daha düzgün seviyede tutacaklardır. Böylece kendinizi daha iyi hissedeceksinizdir.

  Meyve yiyin

  Eğer çabuk enerji ihtiyacı hissettiyseniz ağzınıza bir parça meyve atın. Rafine şekerin kan şeker düzeyinizde yaptığı gibi sonradan ani düşüş yaratmamış olursunuz. Ayrıca elma, portakal, armut ve şeftali gibi meyveler lif açısından da zengin gıdalardır. Böylece bağırsaklarınızın çalışmasına da katkı sağlamış olursunuz. En güzeli de bunları hazırlamak için fazla vakit harcamanıza gerek yoktur, yemeye hazır gıdalardır.


  Enerji veren gıdaları dikkatli seçin

  Evden uzaktaysanız ve öğünler arasında enerjiye ihtiyacınız olduysa nadiren de olsa tatlı bir şeyler yiyebilirsiniz. Fakat bunların yüksek kalorili ve şekerli ürünler olduğunu unutmayın. O yüzden satın alırken öncelikle üzerindeki yağ ve şeker miktarlarına bakarak, düşük olanlarından tercih etmeye çalışın.

  Uyku...

  Sonuç olarak halsizliğiniz varsa yediklerinizle hemen bunun geçeceğini düşünmeyin. İnsanların eğilimi hemen birşeyler yemektir. Oysa sadece uyku ihtiyacınız olabilir.Bu yüzden böyle durumlarda öncelikle biraz kestirmeye çalışın. Yapamıyorsanız, o zaman birşeyler atıştırın.
   


Similar Threads: Doğum yapanlar
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Sezaryen doğum yapanlar daha sonra normal doğum yapabilirmi? 13 Ocak 2012
Bebek Bakımı Doğum kontrol hapı saç uzatır mı 27 Kasım 2015
Bebek Bakımı Doğum yöntemleri nelerdir? 21 Nisan 2014
Bebek Bakımı Acil durumda doğum nasıl yaptırılır? 4 Mart 2014
Bebek Bakımı Doğumun başladığını nasıl anlaşılır? 11 Şubat 2014