Doğum sonrası çatlaklar

'Bebek Bakımı' forumunda HazaN tarafından 1 Mart 2009 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelik sırasında çok ani kilo alış verişlerden dolayı malesef anne karnında, bacaklarında ve sırtında hoş görünmeyen çatlaklar oluştuğu bir gerçek. Eğer böyle çatlakları olmayan annelerdenseniz çok şanslısınız denilebilir.
  Çatlakların iyileştirilmesinde ki, ne yazık ki hiçbir zaman oluştuktan sonra tam olarak giderilemezler. En etkili yöntemlerden biri, Avrupa ülkelerinde de en yoğun uygulananı Dermabrazyondur (micro peeling). Bu yöntem alüminyum oksit adı verilen çok küçük yapıda ince kristal taneciklerin cilt yüzeyinde soyma etkisi yaratarak problemli tabakanın atılması ve alttan yeni doku üretimi esasına dayanır. Genellikle 10 seanslık kürler şeklinde uygulanan bu yöntem acısız ve cilt açısından herhangi bir risk içermeden tamamen yok etmese bile çatlaklarda gözle görülür derecede iyileşme sağlayacak şekilde sonuca ulaştırır. Bu işlem ile beraber güneş ışınları bağdaşmayacağı için sonbahar ve kış ayları işlemin uygulanması açısından en doğru dönemlerdir. Ayrıca çok hafif çatlakları kapatmak için zaman zaman kamuflaj makyajında kullanılan, cildi besleyici özelliği olan, suya dayanıklı ve cilt renginde özel kapatıcılardan da yararlanılabilir.

  Önemli olan çatlakların oluşumuna fırsat vermemektir. Bunun için çok sık kilo alıp vermemeye dikkat etmek, cildin elastikiyetini arttırmak için düzenli egzersiz ve esneme hareketleri yapmak, bol su içmek, her duş ve banyoda vücuda peeling uygulamak, hergün cildi nemlendirici ürünler kullanmak (özellikle buğday ve susam yağı ), belirli aralıklarla masaj ve yosun kürleri yaptırmak, ayrıca aşırı güneşlenmemek, sebze-meyve ve protein açısından zengin gıdalar tüketmek ve en önemlilerinden biri sigara içmemek çok önemlidir.

  Eğer sizinde vücudunuzda gerek hamilelikten gerekse hayatınızın belli dönemlerinde alıp verdiğiniz kilolardan dolayı çatlaklarınız varsa bundan kurtulmak için cildi sıkılaştırmak gerekmektedir. Sıkı bir vücudu en iyi egzersiz ve spor ile kazanabiliriz. Doğum çatlakları daha çok ilk 1 yıl içinde tedavi edilmesi daha etkili olabilir. Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya sizlere şifalı bitkilerde bir kür öneriyor. Bunun için 2 kahve fincanı badem yağını, 1 adet orta boy limonun suyunu ve 30 gram aloevera jelini uygun bir kapta karıştırın.

  Nasıl Uygulanır:

  Hazırlanan bu doğum çatlakları kremi, çatlak olan cilt bölgesi temizlendikten sonra, her gün hafif masaj ile sürülüp cilde yedirilir. Bu krem cildi sıkılaştırdığı için çatlakların oluşmasına engel olacaktır.