Doğum Lekesi Sildirme

'Sağlık Rehberi' forumunda Sitem tarafından 20 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Doğum lekesi tedavisi


  Lazerle Doğum Lekesi Sildirme

  Doğum lekeleri lazer tedavileri ile giderilebilir. Tedavi prensibi lekeyi oluşturan damarların içinden geçen kan hücrelerinin, lazer ışığı ile yakalanmasıdır. Böylece damar içinde ısı etkisiyle damar zedelenir. Bir süre sonra damar kaybolur ve böylece her seansta leke solmaya başlar.. Lazer tedavilerinin özelliği, hedef hücreleri etkilerken diğer hücreleri etkilememesidir. Böylece lazerler büyük olasılıkla izsiz tedavi gerçekleştirilebilme imkanı yaratmaktadırlar.

  Doğum lekesi tedavisinde en yaygın kullanımı olan lazer, pulse dye lazerdir. Pulse dye lazere dirençli vakalarda KTP lazer dedenebilir. Derin yerleşimli doğum lekelerinde, daha derin dokulara inme özelliği olan long pulsed ND:YAG lazer tedaviye eklenebilir. IPL ışık sistemi olup diğer lazerlerin olmadığı durumlara denenebilir. IPL tedavilerinde seans sayısı artar.

  Doğum lekesi lazerle tedavileri minimum 4 hafta aralıklarla yapılır. Pulse dye lazer sonrası ciltte 5-15 gün süren geçici morluk oluşabilir. Doğum lekelerinde seans sayısı (ortalama 5-15 senas) kişiden kişiye değişebilir.

  Doğum lekesi tedavisinde kullanılan lazerler

  Pulsed dye lazer
  Long pulsed KTP lazer
  Intense Pulsed Light (IPL)
  Long pulsed ND YAG lazer


  alıntı