Doğum kontrol yöntemi Spiral Hakkında bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 26 Oca 2014 tarihinde açılan konu

 1. Doğum kontrol yöntemi Spiral


  Doğum kontrol yöntemelrinin en başında geliyor Spiral.Spirale dair bilinmesi gereken birçok şey vardır sizlere Spiral hakkında bilmek istediklerinizi aşağıaki yazımzıda öğrenebilirsiniz.

  Başta doğum kontrol hapları olmak üzere hormon iğneleri, hormon implantları (kapsüller), ameliyatla kısırlaştırma, prezervatif ve persona dijital kontrol (hamile kalmak için tehlikeli günleri ve serbest günler kırmızı ve yeşil ışık ile belirten idrar testi) yöntemleri olarak sıralanabilir.

  Bunların yanı sıra en sık başvurulan doğum kontrol yöntemi, hiç kuşkusuz spiral.

  Spiral, rahim içine uygulanarak yumurtanın rahim içine naklini, spermlerin yumurtanın yanına gitmesini ve döllenme olsa bile rahim içinin özelliklerini bozarak döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engelleyen, genellikle ucunda ip bulunan plastik veya metalden yapılmış rahim içi aracıdır.

  Mekanik korunma yöntemlerinden biri olan spiral, 2-3 cm boyutunda, T şeklinde bir rahim içi aracıdır. T’nin uçlarında ve sapında çok ince bakır teller sarılıdır ve bu teller korunmanın önemli bir kısmını temin eder. Hormonlu spirallerde ise hem hormonal hem de mekanik yöntem beraber kullanılır. Spiral, hormon salgılayarak, rahim içini embriyonun tutunmasını etkisiz hale getirir.

  Spiraller genel olarak rahim ağzının geçirgenliğini azaltır ya da o bölgeye erişmiş spermlerin büyük bir kısmını öldürür. Bu öldürme işini de bakır elementi yapar.Spiralin yılda bir ya da yılda iki kez kontrol edilmesi gerekmektedir. Kontroller esnasında vajen ile rahim ağzına bakılır.
   
Yükleniyor...