Doğu Anadolu bölgesinin ülke ekonomisine katkısı

'Türkiyem' forumunda ZORBEY tarafından 27 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Doğu Anadolu Bölgesi'nin Türkiye Ekonomisindeki Yeri
  Doğu Anadolu Bölgesinin Ekonomiye katkısı nedir


  Doğu Anadolu yurdun en geniş ama en tenha ve en geri kalmış bölgesidir. Bu bölgenin yurt ekonomisine en büyük katkısı canlı hayvan ve hayvan ürünleri ihracatı alanındadır. Yurdumuzdaki küçükbaş hayvanların %21’si sığırların %25’i bu bölgede yetiştirilir.

  Toprak ürünleri bakımından yurt ekonomisine katkısı azdır. Madencilik alanında yurt ekonomisine katkısı önemlidir: Tüm yurtta çıkarılan bakırın %50’si kromun %70’i demirin %75’i mabünganezin %35’i baritin %75’i çinko ve kayatuzunun önemli bir kısmı bu bölgeden elde edilir. Bölgenin maden yatakları zengindir.


  Bölgenin elektrik enerjisi üretimindeki payı büyüktür. Sadece Keban santrali tüm Türkiye üretiminin %25’ini gerçekleştirmektedir. Yapımı devam eden yeni hidroelektrik santralleri bittiğinde bölge bu yönüyle çok daha büyük bir önem kazanacaktır. Türkiye’de hidroelektrik üretimine elverişli akarsu potansiyelinin üçte biri bu bölgede bulunmaktadır.
    2. Ellerine sağlık çok güzel olmuş hocam biraz gıcıktı ve dünyada nerdeyse ilk defa bir şey beğendi yani hocamı bile ikna ettin Tebrikler sana (biraz abartılı konuşMuş olabilirim)
  Ama sanki biraz uzun olmuş. Çok yazdım neyse yani süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr