Doğu Akdeniz Üniversitesi

'Etüt Merkezi' forumunda DiScOvErEr tarafından 20 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

  Rektör: Prof. Dr. Özay Oral
  1979 yılında İngilizce dilinde eğitim vermeye başlayan Doğu Akdeniz Üniversitesi, 7 fakülte ve 2 yüksekokula bağlı 34 bölümle hizmet veriyor. Tüm programları YÖk tarafından tanınan, yasa ile kurulmuş bir devlet üniversitesi olan DAÜ'de bir de İngilizce Hazırlık Okulu bulunuyor.
  DAÜ Kampusu, Gazimağusa şehir merkezine 3 km. uzaklıktaki 2 bin dönümlük bir alanda yer alır. Üniversite, arabayla Lefkoşa'ya 40, Girne'ye 60 km. uzaklıktadır. Üniversitenin bir yıllık öğrenim ücreti, 3350 ABD Doları + KDV'dir.

  Sosyal ve Kültürel FaaliyetlerAÜ Öğrenci Aktivite Merkezi'nde, öğrenci kulüplerine ait ofisler, salonlar ve oyun alanları yer alıyor.
  Üniversitede, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 55 öğrenci kubülü bulunuyor. Bu kulüplerde öğrenciler ilgi alanlarına göre çok yönlü çalışmalar yapabiliyor. Her yıl düzenlenen Bahar Şenliği, ünlü Türk sanatçıların da katılımıyla çok renkli geçmektedir. DAÜ, Türkiye dahil bölge ülkelerinin çok azında bulunan gelişmiş kütüphanelerden birine sahiptir. Yaklaşık 110 bin kitap bulunan kütüphanede, bilgisayarlı yayın tarama olanağı da vardır. Kütüphanenin dünya ile bilgi alışverişi internet ve CD - ROM'lar ile gerçekleştirilmektedir.

  BarınmaAÜ'de dokuzu üniversite kampusu içinde üçü Mağusa kentinde olmak üzere toplam 12 öğrenci yurdunda, 2 bin öğrenciye barınma olanağı sağlanıyor. Kampus içindeki yatak kapasitesi her yıl artırılıyor.
  Gazimağusa kenti içinde öğrenci barınmasına yönelik çok sayıda özel yurt binası da var.