Doğru Nefes Almak Ömrü Uzatıyor

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 16 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Doğru nefes alma nasıl olur
  Doğru nefes alma
  Solunum hayatta kalmamızı sağlayan en önemli olaydır. Uyumadan, yemek yemeden veya su içmeden günlerce yaşanılabilirken; birkaç dakikalığına da olsa nefes alıp vermeden ise hayatta kalmak mümkün değildir. Nefes alıp verme, çoğu zaman yapılan sıradan bir aktivite gibi görünmektedir, fakat doğru nefes almak sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarındandır.

  Doğru nefes almanın önemi

  Cerrahi bir operasyon veya solunum sıkıntısına neden olan bir hastalık geçirdiğimizde nefes alıp vermenin önemini daha iyi anlarız. Doğru nefes alıp verememek tüm organlarımıza oksijen taşınmasını sağlayan kalbimizin iş yükünü artırır. Kan basıncının hızla yükselmesi, stresle başa çıkamama, nefes darlığı, korku gibi şikayetlerin yanında birçok hastalığın da oluşumunu hızlandırır.

  Diğer bir taraftan doğru nefes alıp vermenin de pek çok yararı vardır. Örneğin kalp ritminin düzelmesiyle ile birlikte kan basıncının düşmesi, dolaşımın hızlanması, sindirim sisteminin düzene girmesi, stres ile rahatlıkla baş edebilme ve uykunun düzene girmesi ilk akla gelenlerdir.


  Pulmoner Rehabilitasyon yani solunum fizyoterapisi; kişiye özgü olarak planlanan, akciğer hastalarının tedavisini amaçlayan, kişilerin günlük yaşamda daha kaliteli nefes alıp vermesini hedefleyen rehabilitasyon programıdır.


  Türkiye'de ilk kez Memorial Hastanesi'nde kurulan bu ünitede, konusunda uzmanlaşmış solunum fizyoterapistleri, hastalıkların yol açtığı semptomları olabildiğince azaltmak; günlük yaşam aktivitesini gerçekleştirirken hastanın ideal kapasitesini kullanmasını sağlamak amacıyla “solunum rehabilitasyonu” ve “göğüs fizyoterapisi” ana başlıkları altında uygulamalarını gerçekleştirmektedir.


  İleri evredeki solunum hastalıklarında görülen ciddi şikayetler, hastanın efor kapasitesini ve dolayısıyla da yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkiler. Pulmoner rehabilitasyon, günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar ağır şikayetleri olan bu hastaların yaşam kalitesi açısından büyük önem taşır. Uygulanan rehabilitasyon programları, tedavi süreci boyunca ve sonrasında hastalara bilgi ve deneyim kazandırmaktadır.  Pulmoner rehabilitasyondan kimler faydalanabilir?

  Hiçbir hastalık tanısı olmayan fakat doğru nefes alıp verme gereksinimi duyan bireyler

  Tanısı konulmuş hastalıklarda ve solunum sıkıntısı yaşayan, doktor yönlendirmesi ile gelen hastalık gruplarında:


  Bunlar:

  -KOAH'lılar

  -Kistik fibroziste

  -Çocuk hastalıklarında

  -Çocuk felci hastalarında

  -İnterstisiyel akciğer hastalıkları

  -Göğüs duvarı bozukluklarında

  -Kanserli hastalarda

  -Kas hastalıklarında

  -Az veya fazla kilodan dolayı solunum sıkıntısı yaşayan hastalarda

  -Hamilelik dönemindeki solunum sıkıntılarında

  -Cerrahi öncesi ve sonrası hastalarda bu program başarıyla uygulanmaktadır.  Pulmoner rehabilitasyon ünitesi nasıl hizmet vermektedir?

  Doktor yönlendirmesi ile pulmoner rehabilitasyon ünitesine gelmiş hastalar, burada görevli olan solunum fizyoterapistleri uzmanlarından call center aracılığı ile randevu alarak programlara katılabilirler.  Sağlıklı bir yaşam için doğru nefes almanın önemi nedir?

  Bu program, hiçbir hastalık tanısı olmayan fakat doğru nefes alıp verme gereksinimi duyan bireylerin günlük yaşam aktivitesini gerçekleştirirken, ideal kapasitesini kullanmasını sağlayarak yaşamlarına kalite katar.  Tanı konulmuş hastalıklarda ise; ileri evredeki solunum hastalarında görülen ciddi problemler, hastanın efor kapasitesini dolayısıyla yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar ağır şikayetleri olan bu hastalar için, uzman solunum fizyoterapistlerinin kazandıracağı bilgi ve deneyimler ile hastanın yaşam kalitesi ciddi biçimde artırılır.  Pulmoner rehabilitasyon ünitesinde neler yapılıyor?

  Bu ünitede öncelikle kişiye özgü ve tamamen hastanın ihtiyaçlarına yönelik planlamalar yapılmaktadır. Bu planlamalar çerçevesinde kişilere uygun programlar çizilmektedir. Bu programlar; solunum egzersizleri, göğüs fizyoterapisi teknikleri ve bu tekniklere destek cihazlarla oluşturulan solunum fizyoterapi seansları gibi işlemler olup, kişinin günlük yaşam aktivitelerinde ideal kapasitesini kullanmasını sağlarlar. Bu programların süresi, hastanın ihtiyacına ve toleransına göre 30 dakika ile 1 saat arasında değişebilmektedir. İşlemlerin sıklığı da hastanın genel durumuna göre ayarlanmaktadır.
  Uzman Solunum Fizyoterapisti Seniha Avcıl Uğurlu​

    2. Cevap: Doğru Nefes Almak Ömrü Uzatıyor

  Benim tek doğru nefesim sigara :D Teşekkürler paylaşım için... :)
   


Similar Threads: Doğru Nefes
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Hamilelikte Saç Boyatmak Doğru mu? 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Doğru tansiyon ölçümü nasıl yapılır? 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Doğru Diş Fırçalama Teknikleri 26 Kasım 2012
Sağlık Rehberi Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar 19 Haziran 2012
Sağlık Rehberi İnternetteki Bilgiler Ne Kadar Doğru? 19 Temmuz 2011