Doğru diş ipi nasıl kullanılır?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 18 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Doğru diş ipi kullanımı

  Diş ipi kullanmamız gerektiğini birçoğumuz biliriz fakat diş ipini ne kadar doğru kullanıyoruz diş ipi kullanırken dikkat etmemiz gereken şeyler neler kısaca diş ipi kullanımı hakkında bilgiler bulabilirsiniz yazımızda.

  Sadece diş fırçalamak, ağzınızdaki plakların yaklaşık yarısını ortadan kaldırmaktadır.Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar, diş fırçalama ile birlikte diş ipiyle temizleme de yapıldığı takdirde bu oranın yüzde 70'e yükseldiğini göstermiştir. Diş ipi seçiminde bireysel ihtiyaçlar ve tercihler göz önünde tutulmalıdır.

  Diş ipi kullanımının incelikleri nelerdir kısaca bu konu hakkında bilgi;Öncelikle, kendinize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir diş ipi seçmeniz gerekmektedir.

  Yaklaşık 15-20 cm uzunluğunda bir diş ipi alarak uç kısımlarını her iki elinizin orta parmağının uçlarının çevresine sarın. Her iki elinizde de baş ve işaret parmağınızı kullanarak yaklaşık 2,5 - 5 cm'lik bir kısmı tutun ve baş parmaklarınızın yardımıyla üst dişlerin arasına yerleştirin

  Diş ipinin bir kısmını (yaklaşık 2,5 - 5 cm) parmaklarınız arasında gergin bir şekilde tutarak ve işaret parmağınızı kullanarak iki alt dişin arasındaki temas yüzeylerine sokun.

  Diş ipini dişler arasında zigzag şeklinde yavaşça hareket ettirin. Yukarı ve aşağı hareket uygulayarak diş ipini yeniden diş yüzeyine ve diş eti çizgisinin altına uygulayın.

  dis-ipi-kullanimi-.jpeg
    2. Diş ipi en acil durumlarda kahramanımdır:)) ama doğru veya yanlış bir kullanımı olduğunu bilmiyordum ki zaten yanlış kullanıyormuşum :S