Doğru Beslenme Okul Başarısını Etkiliyor?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 19 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


  1. Tüm yaşantımızda doğru ve sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür elbette fakat özellikle okul çağında dengeli ve sağlıklı beslenmek çocuklarımızın sağlıklarının yanısıra zihinsel ve bedensel gelişimleri için oldukça mühim.

    [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/cocukcagligi-33506.jpg]cocukcagligi-33506[/IMGALT]

    Unutmamak gerekirki doğru ve sağlıklı beslenme çocuklarımızın ders başarısınıda büyük ölçüde etkiliyor.Yetersiz ve düzensiz beslenme çocuklarımızda dikkat dağınıklığı derse konsantre olamama algılama güçlüğüne neden oluyor ayrıca en önemlisi çocuklarımızda düzensiz sağlıksız ve düzensiz beslenme gelişim gerilemesine de neden olabiliyor.Unutulmamalı çocuklarımızın dengeli beslenmesi her halükarda onların gelişileri için oldukça gerekli.

    Bilinmeis gereken önemli durumlardan biriside çocuklarda görülen kansızlık kansızlık sorunu yaşayan çocuklar da gelişim bozukluğu ve büyüme geriliği görülebiliyor kansızlık çocukların büyümleri etkileyebiliyor malesef.Kansızlık problemi çocuklarda algılama güçlüğü ve hastalık oluşmasına neden olabilir.Çocuklar kansızlık sorunu yaşadıklaırnda algılama güçlüğü çekebilirler.Öncelikle bu durum araştırılmalı ve çocuğun kansızlığının gideirlmeis gerekiyor.Ayrıca okula giden çocukların sabah kahvaltı yapmadan okula gitmemeleri öneriliyor. Kahvaltıda kan yapıcı ve besleyici bir kahvaltı menüsü olmalı ceviz,pekmez,fındık ve bol bol sebze ve meyve yenmesi öneriliyor.