Doğru Aydınlatma Önerileri

'Ev ve Dekorasyon' forumunda IŞIL tarafından 6 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. İnsan psikolojisinde ışığın etkilerinin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruzdur. Örneğin; güneşli günlerde kendimizi mutlu ve enerjik hissederken,bulutlu ve yağmurlu günlerde neşesiz ve halsiz hissederiz. Bu mutlu ve neşesiz durumu ev ortamında düşünürsek; iyi aydınlatılmış bir ev ruh halimizi olumlu yönde etkilerken, gölge yapan, karanlik bir ev bizi olumsuz yönde etkilemektedir.

  Mutlu ve enerjik olmanız için artık güneşi görmenize gerek yok. Çünkü sizlerle paylaşacağım doğru aydınlatma önerileriyle kendi stilinizdeki aydınlatmayla birlikte doğru ve hoş dekoratif ayrıntıları eviniz icin birlestirebilirsiniz…

  [​IMG]

  Aydınlatmayı yapmadan önce evinizdeki her odanın fonksiyonunun ve atmosferinin farklı olduğunu unutmayın. Her bir odanızın aydınlatmasının nasıl olması gerektiğini ve düzeyini kendi stilinize göre kafanızda oluşturun. Buna örnek vermem gerekirse; yemek yediğiniz, film seyrettiğiniz, kitap okuduğunuz odaların veya köşelerin birbirinden farklı atmosferi olduğuna dikkat etmelisiniz.

  Bir çoğumuz zaman geçtikçe evimizin alışılmış atmosferinden sıkılıp eşyaların yerini değiştirmeye, duvar boyamalarına başlarız. Ama artık buna hiç gerek yok. Evinizde kullanacağınız duvar, masa ve yer lambaları; evinize, odalarınıza hoş bir atmosfer ve farklılık kazandırmaya yardımcı olacaktır. Bu lambaların renk renk ve farklı ebatlarda bulunması çeşit fazlalığından dolayi kendi stilinize uygun hoş dekoratifligiyle sizlere yardımcı olacaktır.


  [​IMG]


  Genel aydınlatmadan bahsedersek: Gölge yapan ışık kaynaklarını elimizden geldiğince kullanmamalıyız. Çünkü bu ışık kaynakları gözlerimizi yormakla beraber, görme yetinizide azaltır. Özellikle avize, spot lambaları ve tavan lambalarının oda içerisinde gölge yapmadan, bütünlük oluşturacak şekilde aydınlatmasini sağlamalıyız.

  Banyo için ise tercih edilebilecek en uygun aydınlatma sistemi; kapaklı tavan lambalarıdır. Bunun nedeni; elektirik tesisatının oluşu. Islaklığın ve nemin aydınlatmaya zarar vermemesi için kapaklı tavan lambaları açık olanlara göre tercih edilmelidir.

  [​IMG]

  Özellikle ışık ve ampul konusunda dikkat etmeniz gereken birkaç unsur ise;

  Odalarda kullandığınız ışıkların göz yormaması gerekiyor.
  Kullanılan lambanın ışığı direk göze gelmemeli.
  Lambalarınızı bilgisayar ve televizyon ekranına göre, doğru konumlandırmaya dikkat edin. Bu ekranlardan ışığın yansımasını engelleyin.
  Kullandığınız ampullerin aynı renk değerlerine sahip olmamasına özen gösterin. Beyaz ve sarı ışık ile kesinlikle birlikte kullanmayın.
  Yeni cikan tasaarruflu ve cok enerjili ampulleri kullanarak elektirik harcamalarinizi azaltabilir ve ihtiyaciniz olan isik parlamasindan faydalanabilirsiniz.

  alıntı
    2. Cevap: Doğru Aydınlatma Önerileri

  kim uğraşır bu aydınlatmalarla mağazadamı oturuyoruz takarız iki lamba tamam işte:f30: