Doğal kaynak nedir kısaca

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 17 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


 1. Doğal kaynak nedir  Doğada kendiliğinden oluşmuş, insan aklı ve tekniğinin ürünü olmayan, meydana gelme aşamasında insanın herhangi bir rolünün bulunmadığı bütün zenginlik kaynakları doğal kaynak olarak adlandırılır.
  Doğal kaynak dendiğinde aklımıza ilk gelen şey mutlaka doğal ve saf olan içme suyu gelmektedir.

  Doğal kaynak doğa tarafından insanoğlunun kullanımına sunulan toprağın hem kendisi, hem de altında ve üstünde yer alan yenilenebilir ve yenilenemez kaynaklara denmektedir.Örnek göstermek gerekirse: doğa, toprak, hammadde gibi örnekler sıralanabilir.

  Kısaca doğada bulunan ve insan ihtiyacını karşılayabilecek her şeye denir. Hava, su, toprak, bitki örtüsü, hayvanlar ve madenler Dünya'nın doğal kaynaklarını oluşturur. Dünya üzerinde yapılan pek çok faaliyetin temelinde doğal kaynaklar vardır. Diğer faaliyetler bu kaynaklar üzerinde şekillenir.

  Doğal kaynaklara ilgili bir diğer hususta insansız bir doğada doğal kaynakların hiçbir hükmü yoktur. Geniş açıyla bakınca insan dışındaki her türlü doğada bulunan varlıklar doğal kaynaktır.
  Tarımda kullanılan topraklar, bitki ve hayvanlar, maden filizlerine sahip kayalar, petrol, kömür, uranyum, inşaatlarda kullanılan taşlar, güneş ışığı, hava, su gibi insan ve çevresini etkileyen tüm faktörler doğal kaynak ifadesi ile belirtilirler bu varlıklara kaynak hükmünün insan sayesinde verildiğini unutmamak gerekmektedir.

  dogal-kaynak-.jpeg