Doğal güneş yağlarını kendiniz yapın

'Kişisel Bakım' forumunda Destina tarafından 17 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


 1. Güneşte çok uzun süre kalındığı zaman vücut B vitamini kaybeder, yine eğer C vitamini eksikliğimiz varsa aşırı güneş cildimizde lekelenmeye sebep olur.
  İşte bu yüzden güneşlendiğimiz zamanlarda diğer zamanlara nazaran daha fazla B ve C vitamini tüketmemiz gerekir.

  Aşırı güneşlenmek cildin zamansız kurumasına ve kırışmasına yol açacağından güneşlenme ve bronzlaşmayı abartma makta fayda var. Güneşlenirken daha sağlıklı ve doğal bir bronzlaşma istiyorsanız aşağıdaki doğal ve bitkisel vücut yağları tam size göre.
  [​IMG]
  1- 60 gram kakao yağını benmari usulü eritin. Erittiğiniz kakao yağının içine aynı miktarda badem yağı katıp cam bir şişenin içinde iyice çalkalayın. Daha sonra içine birkaç damla zeytin veya ceviz yağı katıp çalkamamaya bir süre daha devam edin. Güneş yağınız hazır.

  2- Üç çorba kaşığı kakao yağını benmari usulü erittikten sonra içine 3 çorba kaşığı zeytinyağı, 2 çorba kaşığı badem yağı ve 6 çorba kaşığı susam yağı katıp tüm malzemeyi iyice çalkalayın. Son olarak 2 fincan soğuk ve demli çayı yavaş yavaş karıştırarak katıp çalkalamaya devam edin.

  3- 7 çorba kaşığı susamyağı, 7 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı tentürdiyot, 3 çorba kaşığı mısırözü yağı, 4 çorba kaşığı bademyağını şişenin içinde iyice çalkalayın. Daha sonra hoş koku vermek amacıyla sevdiğiniz herhangi kokulu yağdan birkaç damla damlatıp birkaç dakika çalkalamaya devam edin.

  Lavanta kokulu güneş yağı

  4- 5 çorba kaşığı kakao yağına benmari usulü eritip içine aynı miktarda susamyağı katıp iyice karıştırın. Daha sonra karışımı bir şişeye boşaltıp birkaç damla kokulu lavanta yağı ekleyin ve iyice çalkalayın.
  Alıntı
   


Similar Threads: Doğal güneş
Forum Başlık Tarih
Kişisel Bakım Güneş lekelerine en doğal öneriler 24 Nisan 2008
Kişisel Bakım Saç rengini açıcı doğal yöntemler 27 Ocak 2015
Kişisel Bakım Yağlı saçlara doğal çözüm 4 Haziran 2014
Kişisel Bakım Doğal Kaş Kalınlaştırma Yöntemi 10 Nisan 2014
Kişisel Bakım Cilt Sarkmasını önlemek için doğal maske 26 Mart 2014