Doğal Çevreyi Korumak İçin Çalışan Kurum ve Örgütler Nelerdir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Burcu tarafından 24 Kasım 2014 tarihinde açılan konu


 1. Doğal Çevreyi Korumak İçin Çalışan Kurum ve Örgütler Nelerdir

  Türkiye’deki Çevre Kuruluşlar
  Ülkemizdeki çevreyi koruma ve geliştirme konusunda en yetkili kurum Çevre ve Orman Bakanlığı’dır. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı da ülkemizde çevrenin geliştirilmesi, korunması konusunda faaliyet gösteren diğer bakanlıklardır. Ülkemizde gönüllü kuruluş anlayışı içinde dernek ve vakıf olarak kurulmuş birçok çevre kuruluşu mevcuttur.

  1.Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA)

  1992 yılında kurulan TEMA Vakfı, toprakları tehdit eden erozyon ve çölleşme tehlikesine dikkat çekmeyi ve bunun devlet politikası haline gelmeye katkı sağlamayı amaçlamaktadır. TEMA Vakfı, toprakla birlikte su, orman, biyoçeşitlilik gibi tüm doğal varlıkların korunması ve insan kaynaklı iklim değişikliğine dair toplumsal bilinç oluşturulmasına katkı sağlayıcı çalışmalar yapmaktadır.

  2. Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO)

  ÇEVKO, cam, metal, plastik, ve kağıt/karton türü evsel nitelikli ambalaj atıklarının değerlendirilmesi için sağlıklı, çevre kirliliğini en aza indiren bir geri kazanım sistemi oluşturmayı hedeflemektedir. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından her çeşit ambalajlı atığın geri kazanımı konusunda yetkilendirilmiş kuruluştur.

  3. Çevre Koruma ve Araştırma Vakfı (ÇEV-KOR)

  Doğal, tarihi ve kültürel varlıkların korunması, geliştirilmesi ve yaşatılması, toplumun her kesiminde çevre bilincinin arttırılması ve bu konuda eğitim çalışmalarının yapılmasını amaçlamaktadır.

  4. Türkiye Çevre Koruma Vakfı (TÜÇEV)

  İnsan sağlığının ve çevrenin korunması, iyileştirilmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi, ülkenin doğal bitki ve hayvan varlığı ile tarihi zenginliklerin korunması için maddi ve manevi katkıda bulunmak ve yeni kaynaklar temin etmek amacıyla kurulmuştur.

  5. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV)

  1993 yılında Turizm Bakanlığı önderliğinde “Mavi Bayrak Programı”nın ülkemizde başlatılabilmesi amacıyla kurulmuştur. Mavi Bayrak; gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen ödüldür. TÜRÇEV, Çevrenin Genç Sözcüleri, Eko Okullar, Okullarda Orman gibi programlarıyla okullarda çevre bilincini geliştirme faaliyetlerini sürdürmektedir.

  6. Çevre ve Kültürel Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı(ÇEKÜL)

  Doğal kaynakları, kültürel mirası ve insanı bir bütün olarak ele alan ÇEKÜL, doğal ve kültürel çevreyi korumak için “kent-havza-bölge-ülke” ölçeğinde projeler geliştirmektedir.

  7. Doğa ve Çevre Vakfı (DOÇEV)

  1996 yılında Denizli’de işadamı İsmet ABALIOĞLU önderliğinde kurulan vakıf; ağaçlandırma, erozyonla mücadele, ağaçlık alanlarda yaban hayatını destekleme, çevreye zararlı elektronik atık, pil toplama ve geri dönüşüm gibi birçok alanda çevreyi koruma hizmeti sunmaktadır.

  8. Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TUDAV)

  Deniz bilimleri konusunda araştırmalar yapmak, deniz yaşamını korumak, deniz kültürü ve deniz sevgisini gelecek kuşaklara taşımak ve korumak amacıyla 1997 yılında kurulmuştur. Avrupa denizlerindeki çöpleri temizleme, Akdeniz ısınmasının nedenlerini araştırma, palamut balıklarının uygun yaşama yerleri gibi aktif projeleri bulunmaktadır.

  9. Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD)

  Derneğin amacı, Türkiye’nin zengin bitki ve hayvan türleri ile bunların yaşam alanlarının değerinin önemsenmesi ve koruma altına alınmasıdır. Bu amaçla koruma projeleri yürüten dernek, kamu ve özel sektördeki şirketlerle işbirliği yapmaktadır.

  10. Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK)

  1972 yılında ülkemizin ilk gönüllü çevre kuruluşlarından birisi olarak İstanbul’da kurulmuştur. Her türlü çevre kirliliğinin önlenmesi, doğal varlıkların ve yaşama ortamlarının korunması için çalışmalar yapmaktadır.

  11. Doğa ile Barış Derneği

  Toplumun birleşik gücünü, insan ve doğa sevgisinde odaklaştırarak çevreciliği yaşama biçimi kabul eden, bilinçli üreten ve tüketen toplum oluşturma amacını taşımaktadır.

  12. Deniz Temiz Derneği (TURMEPA)

  Denizlerimizin ve kıyılarımızın kirlenmesini önlemek, kirlilikle mücadeleyi özendirme, geliştirmek ve halk katılımını sağlamayı amaçlayan TURMEPA, özellikle okullarda öğrencilere ve öğretmenlere bu konuda eğitim ve saha çalışmaları imkanı sunmaktadır.

  13. Kuş Araştırmaları Derneği

  1998 yılında kuşları araştırmak, korumak ve bu konuda halk bilinci geliştirmek amacıyla kuş gözlemcileri ve araştırmacıları tarafından kurulmuştur. Dernek EURİNG(Avrupa Kuş Halkalama Birliği) üyesidir.
   


 2. Dyk

  Dyk


  Ya bun çok uzun
    3. Tşk ederim
    4. bunu niye öğrencilere ödev veriyolar onu anlayamadım
    5. çok iyi tessekkür ederim
    6. çok teşekkür ederimm
    7. çok teşekkürler(:
    8. Allah razı olsun ödevim bitti
    9. gayet güzel olmuş gibi teşekkür ederiyoum
    10. Bu yazıyı okuyana bravo


  Yazıda yazan şey
  (Çok uzun bu ödev bitmez)
  Sadece sessiz harfleri yazdım:)
    11. Allah belanı vermesin
    12. Tesekkur ederim 3 tanesjni yazdiam ama odevim bitti sayenizde
    13. sağolun;););)
    14. ben bu yazıyı cok begendım cunku ogretmenler uzun yazılar ıstıyor buda cok guzel benım ogretmenım cok begendı tsk
    15. ya ben sadece isimlerini yazcam öğretmen öyle istiyor:f110:
    16. yaa bize ne bu konudan ama hocalar veriyo napalım biz bunu gelecekteki hayatımızda
    17. Yaa çok uzunn , öğretmenler neden veriyo anlayamadımm.Hem biz ne yapalım bu konuyu
   


Similar Threads: Doğal Çevreyi
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz tarihi mekanlar ve doğal varlıklar ülkemiz için hangi bakımdan önemlidir 9 Kasım 2014
Bunları biliyormusunuz Doğal Temalı Masa Nasıl Hazırlanır? 5 Ekim 2013
Bunları biliyormusunuz Doğal Oda Kokusu Nasıl Yapılır 5 Ekim 2013
Bunları biliyormusunuz Sinek ısırıklarına iyi gelen doğal çözümler 8 Temmuz 2013
Bunları biliyormusunuz Doğalgaz Faturasının Az Gelmesi İçin 18 Aralık 2012