Doğadan Yararlanarak Yönümüzü Nasıl Buluruz

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 24 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Doğadan Yararlanarak Nasıl Yön Bulunur
  Doğadan Yararlanarak Yönümüzü Nasıl Bulunur Hakkında Bilgi

  Taşlarda ve ağaçlardaki yosunlara bakarak yön bulma yöntemi

  Rüzgarlar daha çok kuzeyden eserler. Yağmur, yağarken esen rüzgarın etkisiyle yan (kuzeyden) yağar. Yosunlar, taşların ve ağaçların kuzeyinde oluşur.
  Ayrıca kar yağdığı zamanlarda telefon direklerinin kuzey tarafları her zaman karlıdır.

  Karınca yuvaları ile yön bulma yöntemi
  Karıncalar yuvalarının girişine toprak yığarlar. Bu toprakları yuvanın kuzeyine yığarlar. Bunun amacı yuvayı rüzgar ve yağmurdan korumaktır. Çünkü kuzey yarım kürede rüzgar kuzeyden eser.

  Ağaç gövdesine göre yön bulma yöntemi
  Ağaçlar, güneşten yararlanmak için güneye doğru dönme hareketi yaptıklarından kuzey taraftaki büyüme çizgileri sık aralıklı, güneydeki büyüme çizgileri ise daha seyrek (geniş) aralıklıdır. Böyle bir ormanda kesilmiş bir ağacın yerde kalan bölümü incelenerek yönümüzü bulabiliriz.

  Doğal bitki ötrüsünü gözlemleyerek yön bulma yöntemi
  Bulunduğumuz çevredeki doğal bitki örtüsünü iyice gözlemleriz. Ağaç ve bitkiler bitkiler bir çok faktöre bağlı olarak yaşamlarını sürdürürler. Bulunduğu coğrafi bölge bitkilerin yetişmesini doğrudan etkiler. (Vadi içinde mi, deniz kenarında mı, yamaçta mı vb.) Ülkemizde rüzgar ile birlikte yağışlar genel olarak kuzeyden gelir. Bu durum bitkilerin büyümesinde de etkili olur. Ağaç ve bitkilerin genel olarak dal ve yaprakları güney yönünde yoğunlaşır ve güney yönüne doğru eğilirler. Dikkatli bir gözlemle kabaca yönümüzü bulabiliriz.
    2. güneşe bakarak yön bulma... GÜNEŞİN sabah doğuşu her zaman doğuyu gösterir bir de öğlen vakti bakalım bu sefer kuzeyi gösterir bir de güneş batarken çıkalım bu sefer batıyı gösterir
    3. Pusulayla Yön bulma...pusulayı düz biyere koyun boyalı kısmı her zaman kuzeydedir.fakat metal bişiye yaklaştırmayın
    4. Çok teşekkür ederim hep bu siteden araştırma yapacağım