Doğadaki Hayvanların Yardımlaşmasına Örnekler

'Etüt Merkezi' forumunda Burcu tarafından 13 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


 1. Canlıların çoğunun arasında büyük bir dayanışma vardır. Hatta arada sırada türler arasında da bu dayanışma, işbirliği ve yardımlaşma gibi davranışlara rastlamak mümkündür. Genellikle sürü halinde veya koloni halinde yaşayan canlılar, toplu yaşayanlara nazaran daha çok avantaja sahiptirler.

  Evrimcilerin iddia ettikleri, doğadaki tüm canlıların bir mücadele içinde olduğu ve hayatları devam ettirebilmek için birbirleriyle rekabet içinde olma zorunluluğu, kesin olarak geçersiz hale gelmiştir. Canlılar, her zaman rekabet içinde değillerdir. Dayanışma, işbirliği, birbirinin arkalarını kollama ve fedakarlık onların doğaları gereği yaptıkları diğer davranışlardır. Hayvanların bu tip dayanışmalarına örnekler verecek olursak;

  - Bir maymunun sırtında bulunan parazitlerin ayıklanması ve sırtını kaşıtmak için başka bir maymundan yardım alıyor. Maymunlar bu davranışlarıyla insanlarla oldukça benzerlik gösterirler.

  - Geyik ve zebra sürüleri çoğu zaman bir arada yaşarlar. Bu hayvanlar düşmanlarını çok iyi tanırlar. Örneğin, zebralardan biri geyiklere saldıracak olan bir düşmanı fark ederse geyik sürüsünü hemen bu tehlikeye karşı uyarır.

  - Genellikle küçük kuşlar, düşman fark ettiklerinde hemen öterek alarm verirler. Bazı küçük kuşlar ise hayvanların üzerlerinde yaşarlar ve tehlikeyi sezdikleri anda çığlıklar atarak üstünde yaşadığı hayvanı uyarırlar.

  - Yunusların en büyük düşmanları köpekbalıklarıdır. Yunuslar her zaman grup halinde dolaştıkları içi herhangi bir tehlikeye karşı grupça karşı koyarlar.