Dll - .dll Nedir - .dll Ne Demek

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda YAREN tarafından 10 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Dll nedir,.dll ne demek, .dll nedir,.dll nasıl açılır,.dll oluşturma,dll hatası nedir

  DLL NEDİR?

  Bazı dosyaların uzantısı olarak gördüğümüz DLL, Dynamic Link Library teriminin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

  Programların çalışmaları için gerek duyulan birinci derecedeki dosyalar, yürütülür dosya ya da program dosyası adı verilen dosyalardır. Örneğin .exe uzantılı, bilgisayarla haşır neşir olanların "exe'ler" (ya da egzeler) diye tabir ettiği dosyalar, program dosyalarıdır. Fakat bugün kullandığımız programların çoğu, .exe'ler ve .dll'ler de dahil olmak üzere, birçok dosyaya gerek duyarlar.

  DLL'ler, yürütülebilir işlevlerin (fonksiyonların) ya da öngülerin yer aldığı, birçok program tarafından kullanılabilen kütüphanelerdir. Örneğin, Windows, Windows ve Windows\System dizinleri altında bir sürü DLL dosyası bulundurur. Bu DLL dosyaları, sisteme kurulan birçok program tarafından kullanılır.

  ARTIK DLL'LER

  Bir programı kurduğunuzda, program kendi DLL lerini sisteme kurar. Genellikle de, kaldırılan bir program, kendi DLL lerini de siler. Fakat bazen, bu program kaldırma işlemi sırasında silinmeyen ve kullanılmayan DLL ler sistemde kalırlar. Bu dosyalara, artık dosyalar, artık DLL'ler (orphan DLLs) denir. Program kaldırma için kullanılan iyi bir yazılım, bu tür artık dosyaları bulup sistemden temizleyebilir.

  Artık DLL'ler genellikle sistemde fazla yer tutmaz. Hatta birbirinin kopyası olan ve farklı dizinlerde bulunan "mükerrer" DLL'ler bile pek yer tutmazlar. Kısacası, artık DLL'leri silmek size çok çok, 20-30 MB'lık bir sabit sürücü alanı kazandırır.

  SİLERKEN DİKKAT

  Fakat, DLL dosyalarını silerken dikkatli olmak gerekir. Programlarınızdan birinin çalışmak için gerek duyduğu DLL lerden birini silerseniz, programınız çalışmaz. Bir programı sistemden kaldırdığınızda, DLL'lerinin de silinmesi için size önereceğimiz en iyi yöntem, programla birlikte gelen kaldırma (uninstall) özelliğini ya da yazılımını kullanmaktır. Eğer programın böyle bir özelliği yoksa ya da başarısız oluyorsa, ayrıca bir program kaldırma (uninstall) yazılımı kullanmanız gerekebilir. Bu konuda en yaygın ve güvenilir programlardan biri Quarterdeck firmasının Cleansweep yazılımıdır.


  DLLLERİN FOYASI MEYDANA ÇIKSIN

  Basit bir Registry ayarıyla, .DLL'lerin kendi ikonlarıyla görünmesini sağlayın.

  DLLleri ve Denetim Masası uygulamalarınızı canlandıracak bir önerim var. En sık kullandığınız metin düzenleyici programınızı (Notepad, Wordpad) açıp yeni bir dosyaya şu aşağıdakileri yazın. Yazım hatası yapmamaya özen gösterin:

  REGEDIT4
  [HKEY_CLASSES_ROOT\clpfile\DefaultIcon]
  @=%1
  [HKEY_CLASSES_ROOT\dllfile\DefaultIcon]
  @=%1

  Dosyayı DLL.reg adıyla istediğiniz yere kaydedin. Metin düzenleyici programınızı kapatıp bu dosyayı bulun ve üzerine sağ tıklayın. Karşınıza çıkan menüde, Mergeü (Birleştir) seçin. Herhangi bir yazım hatası yapmadıysanız, dosyanızdaki bilgilerin Windows95 kayıtlarına başarılı bir şekilde girildiğini belirten mesajla karşılaşacaksınız.
  Şimdi de C:\Windows\System dizinine bakın. DLL ve CPL dosyalarınızın ikonlarının eskiden o bildik iki çarkla ifade edilirken şimdi farklı olduğunu göreceksiniz. Bu yeni ikonlar, hem dosyaların rahat ayırt edilmesini hem de işlevlerinin belli olmasını sağlar. Bu yeni ikonlarla karşınıza çıkmayan dosyalar da olabilir; bunlar büyük olasılıkla “türü
  bilinmeyen DLL ve CPLler olacaktır. Bunlar da Windows logosuyla belirtilecektir.

  Windowstaki .EXE dosyaları, Explorerda (Windows Gezgini) içerdikleri ilk ikonla gösterilirler; .DLL dosyaları da hep aynı ikonu kullanır. Bunun nedeni de, sanal olarak, her bir .EXE dosyasının en az bir ikonunun olmasına karşın, .DLL dosyalarının çoğunun ikon sayısının biri geçmemesidir. Bir başka önemli fark da, .EXE dosyalarını üzerine çift tıklayarak çalıştırabilirken, .DLL dosyalarını çalıştırmamanızdır. Denetim Masası uygulama dosyaları (.CPL) ise, birçok şeyi içeren bir torba gibidir. Çalıştırılabilirler, ancak bazı .CPL dosyaları (Main.cpl gibi) birden çok dosyayı bünyesinde barındırdığından, Explorerda üzerine çift tıkladığınızda yalnızca biri çalışır. Yine de, okurumuzun da belirttiği gibi, .DLLin içerdiği ikon, bu dosyanın işlevi hakkında yeterli ipucu verebilir. Şekil 1 ve 2de okurumuzun önerdiği yöntemin
  uygulanmasından önce ve sonra, .DLLlerin görüntüsünün nasıl değiştiğini görebilirsiniz.
  Bu düzenlemeyi bitmap dosyalarına da uygulayabilirsiniz. Bu yöntemin uygulanmasının ardından, her bir bitmap dosyası kendi içeriğinin küçük bir görüntüsünü sunacaktır. Bir sürü bitmap dosyasıyla aynı anda uğraşmak gerektiğine, böyle bir özellik epey yararlı olabilir. Fakat aynı zamanda, Explorerda bir dizinin içindeki dosyaların görüntülenme süresini de uzatabilir, aklınızda bulunsun. Bitmap dosyalarının ikonlarını bu yönde değiştirmek için, okurumuzun önerdiği .REG dosyasına
  iki satır daha ekleyip, “dllfile ya da “clpfile ifadesini “Paint.Picturela değiştirin.
  Eğer sisteminize başka bir bitmap düzenleyici uygulama kurmuşsanız, bu yöntem işe yaramayabilir. Çünkü .BMP dosyalarının içsel adı “Paint.Picturedan başka bir ifadeye değiştirilmiştir (örneğin “PSP.Image). Hangi adı kullanacağınızı bulmak için, Regediti (Kayıt düzenleyici) çalıştırıp Ctrl-F tuş bileşenini kullanın (Bul işlevi için bu kısayol kullanılır). Bulunacak ifade için de “.bmp yazın.
  “Match the whole string ve “Keys kutusunu işaretlemeyi unutmayın. Diğer kutuları boş bırakın. “.bmp adlı bir anahtar bulacaksınız, bu arada, aradığınız içsel ad da, sağ pencerede karşınıza çıkacak.
  Alıntı
   


Similar Threads: Nedir Demek
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi Milat Nedir? Milat Ne Demek 25 Haziran 2011
Ansiklopedik Bilgi Kroki Nedir? Kroki Ne Demek 25 Haziran 2011
Ansiklopedik Bilgi Akor Nedir Akor Ne Demek 24 Haziran 2011
Ansiklopedik Bilgi Doğa felsefesi Nedir,Doğa felsefesi Ne Demek 29 Mayıs 2011
Ansiklopedik Bilgi Bolşevizm - Bolşevizm nedir - Bolşevizm ne demek 10 Mart 2011