Dizüstü Bilgisayarda Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

'Teknoloji Haberleri' forumunda Züleyha tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Züleyha

  Züleyha Site Yetkilisi

  Dizüstü Bilgisayarda Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

  [​IMG]


  Dizüstü bilgisayarlar bizlere oldukça rahatlık ve esneklik getirdi.

  Neredeyse mobil tüm işlerimizi bu teknoloji cihazları ile yapıyoruz.Yalnız bu teknoloji harikası cihazların büyük bir sorunu var pil ömürleri çok kısa pil ömrü azalınca şarj cihazına bağlı kalıyoruz ve buda bir yere bağlı olmak zorund akalıyoruz. Bu durum, laptopun bütün esprisini kaybettiriyor.

  Dizüstü bilgisayarda pil ömrünü uzatmanın yolları hakkında bilmemiz gerekenler;

  LED ekranlar daha az tükettiği söylense de sarfiyatın çok azaldığı söylenemez. Ekran parlaklığını azaltmak, pilin ömrünü tek başına 30 dakika uzatacaktır.

  Çoğu laptopta ekran parlaklığını azaltmak için özel tuşlar bulunuyor Wİ-Fi için pek çok modelde küçük bir açma kapama düğmesi var.

  Pili sürekli olarak şarjda bırakmak doğru değil. Sony ve Lenovo gibi şirketler, pili tam dolmaktan alıkoyan bazı yazılımlar ürettiler. Bu yazılımlar pil ömrünü koruyor. Ancak bu yazılımlardan olmayan laptoplarda pilin tamamen dolmasına dikkat etmek gerekiyor.

  Optik sürücüde bırakılan bir DVD pil ömrünü kısaltıyor. Zira bilgisayar her açıldığında disk az da olsa dönüyor.Sadece enerji tasarrufu açısından değil hız akımından da bu yeni disklere geçmek faydalı olacaktır. Aynı anda bir den fazla uygulama açmak hem sabit diskin yazmasını gerektiriyor hem de RAM’ı tüketiyor. Bu durumda pil ömrünün de azaldığını söylemek gerek. Eğer aynı anda birden fazla uygulamayı açarak çalışma alışkanlığımız varsa, ya bu alışkanlığımızdan vazgeçmeli veya RAM’ı güçlendirmemiz gerekiyor.