Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

'Teknik Yardım' forumunda Aysell tarafından 13 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Laptop alırken nelere dikkat etmek gerekir

  Laptop alırken öncelikle ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Dizüstü bilgisayar alırken aşağıdakilere dikkat etmelisiniz;

  Sabit disk seçilirken Seri Ata olduğunu kontrol etmek yerinde bir davranıştır. Çünkü yeni nesil dizüstü bilgisayarda genellikle bu tercih edilir.
  Bazı sistemlerde tercih edilen Pata diskler ise hem dosyaların aktarılması yavaş yapıyor hem de işlemci performansını kötü oranda etkisi altına alıyor.
  Dizüstü bilgisayarda sabit diskte dikkat edilecek diğer bir konu ise sabit diskin dönüş hızıdır. Eskiden dakikada 4200 defa dönenlerin aksine günümüzde artık 5400 RPM diskler vardır. Oyun oynamayı seviyorsanız ve alınacak laptop bilgisayarın sabit diski 7200 dönüş hızı varsa bu iyi bir tercih olur. Bilgisayar fiyatlarını da etkileyen sabit diske dikkat edin.

  Dizüstü Bilgisayar Alırken Ekran Kartında Neye Dikkat Edilmeli
  Dizüstü bilgisayarlarda ekran kartı çoğunlukla tümleşik bir şekilde bulunur. Laptopta eğer oyun oynamayı istemiyorsanız bu yeterli olur. Çünkü özel ekran kartı hem pahalı hem de pil ömrünü azaltır.
  Dizüstünde oyun oynamayı istiyorsanız kendi belliği bulunan Vidia, ge force 8400 ya da ATI Radeon kullanılan sistemler işe yarar.
  Son dönemlerde çıkan oyunları oynayabilmek istiyorsanız ekran kartı seçilirken daha da fazla bütçe ayırmak gerekir. Geforce 8600 ve Radeon 2600 ekran kartlı sistem kurulabilir.
  Bununla birlikte oyunları güzel bir şekilde oynayabilmek çin ekran boyutunun büyük olması da yerinde bir davranış olur. 12, 13.3 inç ekranlar yerine 14 inç ve üzeri ekranlara yönelmek gerekir. Ekran kartı bilgisayarda en önemli noktalardan birisidir. Bilgisayar fiyatlarını da direk etkileyen ekran kartları dikkatli seçilmelidir