Diziler boşanma oranını artırıyor

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 7 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


  1. Konya İl Genel Meclisi, 2010 yılı Mayıs ayı toplantılarının dördüncü birleşimini gerçekleştirdi. Komisyon raporlarının görüşülmeye devam edildiği toplantıya Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu'nun boşanmalara yönelik hazırladığı rapor damgasını vurdu. İl Genel Meclisi Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı Leyla Erdal, bazen bir eşarbın markasının bile boşanmaya neden olabildiğini açıkladı. Konya'da Aile mahkemeleri ile görüştüklerini belirten Erdal, 2009 yılında 2 bin 757 boşanma davasının açıldığını, bu davaların bin 932'sinin karara bağlandığını dile getirdi. Başkan Erdal, ".Problemler evlilik öncesinde mihr ve hediyeleşme gibi sebeplerle başlıyor. Bu tartışmalar evliliğin ilk yıllarında boşanmaya varacak sıkıntılara sebep olabiliyor. Abartılı düğün masrafları, sonrasında meydana gelen ekonomik sıkıntılar, ailelerin çiftlerin günlük hayatlarını yaşamaya izin vermemeleri-aile müdahaleleri, tarafların birbirini yeteri kadar tanıyamamaları, aile içi iletişimsizlik ve eşlerin birbirine zarar vermeleri ve cinsel bilgisizlikten kaynaklanan sıkıntıların da boşanmalarda önemli etkisi olduğunu tespit ettik" dedi.

    Kadın-Erkek eşitliği komisyonu televizyonlarda yayınlanan dizilerin boşanmaları tetiklediğini ortaya çıkardı. Meclis üyelerine bilgi veren Leyla Erdal, açıklamalarını şöyle sürdürdü, "TV dizilerinden yanlış etkilenmeler, evlenecek kişilere ailelerin onay vermemesi, ailelerinden habersiz nikâh kıymak boşanmalarda önemli bir yer tutuyor. Boşanmalarda annelerin eğitiminin çok önemli olduğu görülmektedir. Bu nedenle aile içi eğitimlere önem verilmeli."

    Konya İl Genel Meclis Başkanı Ali Selvi ise, meclis olarak boşanmaların önüne geçmek için her türlü sosyal önlemi alacaklarını açıkladı. Aile içi sorunların ve boşanmaların en aza indirilmesi için değişik kesimlerle iş birliği yaptıklarını vurgulayan Başkan Selvi, "Konya'da yaşanan boşanma vakalarının yüzde 98'inin şiddetli geçimsizlik, yüzde 2'sinin ise zina ve terk nedeniyle gerçekleşiyor. Meclis olarak anne-baba eğitimine büyük önem veriyoruz. Ayrıca müftülük bünyesinde kurulan Aile İrşad ve Rehberlik Büroları'nda da ele alınarak çözüm aranıyor. Yerel yönetimlerin bu sorunlara ilişkin aile okulları, boşanmış ailelerde anne ve çocuklara yönelik eğitim, rehberlik ve psikolojik destek programları da devam ediyor." dedi.