Dizel Arabayı Elektrikliye Çevirme

'Resimli Konular' forumunda ZORBEY tarafından 29 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Dizel araba Elektrikli arabaya nasıl çevrilir
  Dizel arabayı elektirkliye dönüştürme
  Dizel aracı elektrikli araca dönüştürme

  Önümüzdeki yıl elektrikli araçlar, yollardaki yerini alacak. "Peki benzinli ya da dizel araçları, çevreci ve yakıt tasarrufu sağlayan elektrikli araçlara dönüştürmek mümkün mü?" Bu soruya İzmir’den yanıt geldi.

  İzmir’de bir firma, 2 yıllık AR-GE çalışması sonucu benzinli ve dizel araçları elektrikli araçlara dönüştürmeyi başardı. Dönüşüm için ilk adım, aracın motor, yakıt deposu gibi sistemlerinin araçtan çıkarılması oluşuyor. Daha sonra akü sistemi şase arasına yerleştiriliyor.

  Sistemle ilgili bilgi veren Firma Genel Müdürü Can Baki, "Akülerin bir bölümünü ön tarafa koyuyoruz. Bu kutunun altında elektrikli motor var. Ağırlığı 90-95 kilogram aracın orjinal motoru 250 kilogram olduğu için dengeyi sağlamak gerekiyor" dedi.

  Elektrik dönüşümü yapılmış araçlar, şimdilik şehir içi trafiği için uygun.

  Baki, "En çok çevre kirliliğini yaratan şehiriçi trafiğidir. Şehir içindeki araçların durması kalkması emisyon açısından gürültü açısından. Bu akülerle günde 100 ila 200 kilometre arasında menzil yapabilirsiniz. 14 liralık mazot yakıyorsa 1 liralık elektrik harcıyor" diye konuştu.

  Elektrikli araçta, benzin göstergesinin yerini de batarya göstergesi alıyor.

  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, araçlarda elektrik dönüşümü yapılabilmesine imkan tanıyan mevzuat değişikliğini 30 Kasım’da tamamladı.