Diyetin Anayasası

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Pardus tarafından 21 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Bunlardan bazıları var ki diyet uzmanlarına yolduruyor. Kliniğimizin deneyimli diyetisyenleri ile son üç ayda gazete, dergi ve televizyonlarda yayınlanan kilo önerilerini taradık ve yüzde aaaaeninin hiçbir bilimsel dayanağını olmadığını gördük. Size yardımcı olabileceği düşüncesi ile Yaşasın Hayat Beslenme Ekibi'nden, sağlıklı kilo vermenin anayasası kabul edilebilecek 10 maddelik kısa bir not hazırlamalarını istedim. Ortaya güzel bir bilgi notu, “Diyet Anayasası” gibi bir şey çıktı. Bazılarını zaten biliyor olmalısınız. Bazılarını da ilk defa okuyacaksınız. Lütfen bu kilo verme ve sağlıklı kiloyu koruma anayasasını kesip saklayın. Size gerekmese bile bir yakınınızın işine yarayabilir.

  1. Öğün atlamayın

  Sık ve az yiyin. Her gün üç ana, iki ara öğün yemeniz en uygun seçimdir.

  2. Dengeli ve çeşitli beslenmekten taviz vermeyin

  Beyaz un, şeker ve nişastalı yiyeceklerden uzak durun. Her öğünde mutlaka yeteri kadar protein (et ve süt ürünleri) alın. Her gün iki porsiyon meyve ve en az üç porsiyon sebze yiyin (1 porsiyon meyve tenis topu, sebze yumruk büyüklüğü kadar olmalı).

  3. Sağlıklı, az işlenmiş ve doymamış yağları (özellikle zeytinyağını) tercih edin

  Kuruyemişlerden de faydalanın ama yağlı yiyecekleri ve kuruyemişleri kararında tüketin. Tam yağlı süt ürünleri, krema, kaymak, yağlı etler gibi doymuş yağlardan uzak durun. Trans yağlara (fastfood yiyecekler, cipsler, fırın ve pastane ürünleri) elinizi sürmeyin. Omega-6 yağlarından (ayçiçeği, mısırözü, pamuk yağı) uzak durun.

  4. Yiyeceklerinize bol bol sirke ve limon eklemeyi ihmal etmeyin

  Sirke ve limon glisemik yükü azaltıyor, kilo almayı yavaşlatıyor. Tuz kullanımınızı sınırlayın. Tuz hem çok yediriyor, hem de su tutulmasını arttırıyor.

  5. Hiçbir öğünü salatayla geçiştirmeyin

  Salata karın doyurmuyor. Salatayla beraber mutlaka bir parça proteinli yiyecek (et, tavuk, balık, yoğurt, peynir) yemeniz gerek. Salatalarınıza yağı kendiniz ekleyin. Mayonez ve hazır sosa hayır deyin. Bizim uzmanların önerisi bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağı ya da ceviz ve keten tohumu yağı karışımı.

  6. Yemeklerinizi asla kızartmayın

  Kızartmalardan uzak kalın. Kızartma yerine buğulama, suda uzun süre kaynatma, fırında ya da haşlama yöntemlerini kullanın. Hiçbir yiyeceği una veya galeta ununa bulamayın, daha çok yağ kazanırsınız. Hazır soslara hiçbir zaman itibar etmeyin. Hazır kek, poğaça, börek yemeyin. Canınız çok çekerse evinizde kendiniz yapın ve küçük bir parça ile yetinin. Tatlı ihtiyacınızı meyveli yoğurt (kendiniz hazırlayın), tatlandırıcı ve kahve eklenmiş yoğurt, sütlü tatlılar ile gidermeye çalışın. Bizim uzmanlar meyveden şaşmayın, diyor.

  7. Bol bol ve sık sık su için

  Aklınıza geldikçe su tüketin. Su hem ucuz, hem de kalorisiz bir içecektir. Sudan sıkıldığınızda meyve çayları, diğer bitkisel çaylar ve özellikle de yeşil çay emrinizdedir. Kahveden değil, aşırısından korkun. Bir-iki bardak kahve aaaabolizmanızı hızlandırabilir bile. Günde iki fincanı geçmemeniz öneriliyor. Meyve konsantrelerinden, şeker eklenmiş meyve sularından, hatta %100 meyve sularından diyet yaparken uzak durmanızda fayda var. Şişede ve kutuda satılan her türlü içeceğin içinde (su hariç) fazla miktarda şeker bulunuyor. Ayrıca diyet içecekler de tavsiye edilmiyor.

  8. Akşam yemeğinizi azaltın

  Günün son yemeğini yatmadan en az 2-3 saat önce tamamlamanızda fayda var. Diyet yaparken alkol kullanmamanız gerek. Çok sıkışırsanız sosyal sebepler, aaaif zamanları, ödüllendirmeler için bir bardak şarapla yetinmeye bakın!
  9. Az yiyin, kaliteli ve güzel şeyler yiyin

  Önemli noktalardan biri de düşük glisemik yüklü karbonhidratları, protein ve sağlığa yararlı yağlarla birlikte yemeyi becerebilmek. Diyet yaparken patates, beyaz ekmek, beyaz pirinç ve undan yapılmış makarnalardan, beyaz un ile yapılmış yiyeceklerden uzak kalın. Büyük öğünlerden kaçının. Acıkırsanız 12 saat sonra yeniden bir şeyler yiyebilirsiniz. İkinci porsiyonu yemek zorunda kalırsanız proteinli bir yiyecek (balık, et, yoğurt, peynir) tercih edin.

  10. Her gün tartılmayın

  Haftada bir tartılmanız en fazla iki, yeterli. Kilo vermekten çok, daha iyi görünmeyi, kendinizi daha iyi hissetmeyi veya sağlığınızı daha iyi bir noktaya taşımayı amaçlayın. Zaman zaman kaçamaklar yapmaktan korkmayın ama yanlışları sık sık tekrarlamayın. Daha çok doğal ot yeşil yapraklı yiyecekler; fesleğen, kekik gibi baharatlar, sarımsak, soğan, pul biber, isot, hardal kullanın.
    2. Cevap: Diyetin Anayasası

  Benim bunlara ihtiyacım yok . Hatta tam tersini bile yapsan yeri var. ;)
    3. Cevap: Diyetin Anayasası

  Vay be kendine güvenen bir forumdaş üyesi bir bayan...Hadi söyle Wısh..Hepsi forumdaşta kalacak söz :f196::f30::)
    4. Cevap: Diyetin Anayasası

  tamam pardus. Kimse görmeyecek dimi :oops:
  veee itiraf ediyorum 44 kiloyum :)
    5. Cevap: Diyetin Anayasası

  44 Kilo mu? Aman Allah ım :f73: Tüy mü desem yaprak mı ? Püf desem uçacak kadar ? :f19:
    6. Cevap: Diyetin Anayasası

  Aman yaa sizede bişey itiraf etmiyo gelmiyo. Niye yorum yapıyosunuz alla alaaa ;) : alamıyoruz işte.:f20: ne var
    7. Cevap: Diyetin Anayasası

  Kimi kiloluyum diye dert yanar kimi kilosuzum diye.Kimse halinden memnun değil anlaşılan
  Ne diyeyim :f19:
    8. Cevap: Diyetin Anayasası

  WisH'i bana sorsana Pardus! Onun söylediğine bakma, ben her gün görüyorum. :f73:

  [​IMG]

  44 değil, 444 :f30:
    9. Cevap: Diyetin Anayasası

  :f73::f73::f73:
    10. Cevap: Diyetin Anayasası

  wish ablama yüklenmeyin o kadar o da benim gibi zayıf olmasının çilesini çekmesin garibim :):)
    11. Cevap: Diyetin Anayasası

  :f30::f30::f30: Yay be Wısh..Gerçekleri açıklayan birileri de olmasa kandıracaksın bizi...Sağolasın Orhan Hocam sayende gerçekleri öğreniyoruz.. :)
    12. Cevap: Diyetin Anayasası

  :f1: gülün siz gülün son gülen iyi olur :f30: ben bi 444 olacam tam olacak :f75:
  Hocam sizinde alacağınız olsun ;) : iyi şişirmişsiniz :f30: