Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 10 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edlmeli  Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  Zayıflamaya karar verdiğinizde kesinlikle bir doktor ve diyetisyene başvurulması gerekir.

  Öncelikle karar vermeniz ancak; bu kararı verirken de aç kalacağım , nasıl yapacağım korkusuna kapılmamanız gerekir.

  Evinize bir tartı aleti almadan rejim yapmaya kalkışmayın. Rejim döneminde de tartı aleti sizin en yakın dostunuz olsun . Ama her gün değil haftada 1-2 kez tartılın.

  Sevdiğiniz yemeklerden ömür boyu yoksun kalacağınızı düşünüp karamsarlığa kapılmayın. Bu yemeklerden haftada bir kez az miktarda yiyebilirsiniz.

  Değişik, alışılmadık yiyeceklerle beslenmenin hayatınıza renk katacağını, bu rejim döneminin sizin için ilginç deneyler dönemi olacağını aklınızdan çıkarmayın.

  Her gün mutlaka bol miktarda sıvı tüketin (en az 2.5-3 lt) ve bunun büyük bir kısmını sadece sudan karşılamaya özen gösterin.

  Gerçekçi olun, iradenizi fazla zorlamadan da kilo verebilirsiniz. Kilo vermeyi aceleye getirmenize gerek yok, ağır ama emin adımlarla hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

  Sık sık, azar azar beslenmek metabolizmayı hızlandırdığı gibi, yavaş yemeyi de sağlar. Aç kalmak ve öğün atlamak, bir sonraki öğünde hem hızlı hem de fazla yemek yenilmesine neden olur.

  Kilo fazlası olanlar genelde öğün atlayarak, hiçbir şey yemeyerek sonuç almaya çalışır. Böyle bir davranış, vücudu açlıktan ölme paniğine sürükler ve kıtlık moduna geçen metabolizma yavaşlar, yağ yakmak yerine tüketilen her besini yağ şeklinde depolama yoluna gider.

  [​IMG]