Diyet Yaparken Kaç Kalori Alınmalı!

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 18 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Diyet Yaparken Kaç Kalori Alınmalı!

  [​IMG]
  Diyet yaparken alınması gereken kalori miktarı metabolizma hızına, yaşa, cinsiyete, yapılan düzenli egzersize bağlı olarak değişmektedir.

  Yani 2 insanın diyet yaparken alması gereken kalori miktarı birbirinden farklı olabilir. Uzmanların sağlıklı kilo vermek için tavsiyesi, günlük olarak gıdalar yoluyla alınan kalorinin yakılan kaloriden 500 kalori az olması yönünde. Yaktığınız kalorinin ne olduğunu öğrenmek için öncelikle metabolizma hızınızın ne olduğunu bilmelisiniz.

  Diyet yaparken günlük olarak alınacak kalori miktarı, vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi, organların çalışması ve kas sistemine enerji sağlanması için yeterli miktarda olmalıdır. Eğer sistemin çalışması için ihtiyaç duyduğu minimum kaloriden daha az kalori alırsanız yorgunluk, uyku hali, güçsüzlük gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle uzmanlar çok düşük kalorili diyet programlarını tavsiye etmiyor.

  Her insan vücudun çalışması için belirli miktarda enerjiye ihtiyaç duyar. Gereken enerjiden daha fazla enerji alınması kilo almaya, daha azı ise kilo vermeyi sağlar.