Diyabet Hastaları Oruç Tutabilirmi

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 22 Haziran 2013 tarihinde açılan konu


  1. Diyabet Hastaları Oruç Tutması Sakıncalı mı?    Ramazan ayının yaklaşması ile diyabet hastalarının merak ettiği bir soru geliyor akıllara bu soru hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz uzmanların bu konudaki fikirleri ve görüşleri neler diyabet hastaları oruç tutabilirmi;

    Kan şekeri dengesini oldukça fazla etkileyen oruç kan şekeri ayarının bozulmasına neden olduğu için oruç tutmak şeker hastaları için önemli bir sorun olmaktadır.Bazı uzmanlara göre şeker hastaları kesinlikle oruç tutmamalılar.

    Oruç nedneiyle beslenme vakitlerinde yaşanan değişiklikler öğün sayısının inmesi iftarda fazla yemek sahurda dengeyi sağlıyamamak nedeniyle alınan ilaçlarında etkisini değiştiriyor.Bozulan dengenin beklenmeidk sorunlara yol çatığı görülebiliyor.

    Uzmanların hem fikir olduğu konu bir şeker hastasının oruç tutmasının doğru olmamasıdır. Oruç Tutanların da çok sıkı bir tıbbi denetim sürdürmeleri gerekmektedir.Şeker hastaları oruçlarını açtıktan sonra bol su içmeye dikkat etmelilerdir.Asitli ve kolalı içeceklerden uak durulmalısebze yemekleri ve bol meyve tüketimine önem verilmelidir.