Divriği Ulu Camii Mimari Özelliği ve İç Kısmı

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 23 Şubat 2012 tarihinde açılan konu
 1. Divriği Ulu Camii


  Yapılış Tarihi 1228-1229/Divriği/Sivas
  Tür Camii
  Bani Muğis oğlu Hürrem Şah
  1228 yılında Mengücekoğullarından Ahmet Şah ve eşi Melike Turan tarafından yaptırılmıştır. Yapı Sivas şehrinin Divriği ilçesindedir. Ulu camii Iğımbat Dağının eteğine konumlandırılmıştır. Bir külliye yapısı olarak tasarlanmış olduğu bilinse de bugün sadece camii ve şifahanesi günümüze gelebilmiştir. Eser cephelerindeki taş işçiliğinin en güzel örneklerini sunmaktadır. Bu nedenle UNESCO tarafından 1985 yılında Dünya Mirası Listesine alınmıştır.

  MİMARİ ÖZELLİKLERİ
  Dikdörtgen plan şemasındadır. Üç eyvanlı ve revaklı avluludur. Batısında ve güneyinde iki katlı olarak tasarlanmıştır. Güney kısmında camiye bitişik darüşşifa bulunmaktadır. Yapının inşasında çevresindeki taş ocaklarından çıkartılmış bir cins tüf kullanılmıştır. Yapının en önemli yanını sanatsal motifleri oluşturmaktadır. Yapının inşasında çalışan mimarların ve ustaların kendi geleneklerine özgü işledikleri bu motifler bir şaheser oluşturmuştur. Eseri yapan mimarın başka bir eserine rastlanmamış olması sanat tarihinde görülen ilginç olaylardandır. Yapının kuzey cephesindeki giriş, kıble kapısı olarak adlandırılmaktadır. Batıda ikinci bir kapı, doğuda ise Şah Kapısı yer almaktadır. Şah Kapı bugün pencere durumdadır. Yapının kuzey cephesindeki Kıble Kapısı, dışa taşkın ve yapıdan daha yüksek olarak tasarlanmıştır. Bu portalin üzerindeki süslemeler, zengin bitkisel ve geometrik motifleriyle kendine hayran bırakmaktadır. Barok stilde süslenmiş olan bu anıtsal kapı, 14.5 m. yüksekliğindedir. Yapının batısında bulunan Şah Kapısı ise 9.5 m. yüksekliğinde olup üzerinde Selçuklu dönemine ait bir kitabe bulunmaktadır. 1228 yılına tarihlenmiş olan bu kitabe dışında kapı üzerindeki ince ayrıntılar ile işlenmiş olan motifler dikkat çekicidir. Kapının sağ ve sol yanında çift başlı kartal, nişin yan yüzeyinde ise tek başlı kartal motifi bulunmaktadır. Bu motif kudret ve egemenliğin simgesi olarak kabul edilmektedir. Son olarak yapının Doğu’sunda Taht Kapısı bulunmaktadır. Diğer portallerden aşağı kalmayacak şekilde düzenlenmiş olan bu kapıda da bitkisel ve geometrik süslemelerin yanında, saç örgüsü ve yıldız motifleri de görülmektedir. Minaresi kuzeybatı köşeye konumlandırılmıştır ve gövdesi silindirdir. Yalnız orijinal değildir, Kanuni Sultan Süleyman tarafından yenilenmiş halidir.

  İÇ KISIM
  Yapının minberi ahşaptan yapılmıştır. Yüksekliği yaklaşık olarak 6-7 m. olan minberin üzerindeki oymalar bu çağda yapılmış en iyi örneklerdendir. Minber üzerine kitabe bulunmakta, bunun yanı sıra pek çok ayet ve hadisler yazmaktadır. Mihrap ise biçim ve dekorasyon açısından Anadolu’da tek örneği oluşturur. Mihrap üstü kubbeyle örtülmüş, bu kubbe içten 12 nervür taşı ile dilimlere ayrılmıştır. Mihrap sivri kemerli bir nişten oluşmaktadır. Kapılarda görülen barok stilin yansımaları mihrapta da görülmekte, rumi motifleri iri ve derince işlenmiştir.