Disneyland geliyor

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 10 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Ağustos ayı olağan meclis toplantısında gündeme gelen başkanlık yazısında, Disneyland projesinin belediye tarafından ihalesinin yapılması istendi.
  [​IMG]
  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ihalede amaçlarının kâr değil, Ankara'nın kazanması olduğunu söyledi. Disneyland Projesi için İstanbul ve Antalya'nın da talepleri olduğuna işaret eden Gökçek, "Disneyland, Ankara'nın en önemli projesi. Bu projeyle Ankara'da taksicisinden simitçisine kadar herkes kazanacak. Oteller dolacak. İş merkezleri hareketlilik kazanacak. Yıllık 6 milyon turist gelmesi bekleniyor. Disneyland'ın İstanbul ve Antalya'ya kayması için gayret sarf edenler var. 'Biz zaten Disneyland yapacağız' diyerek bizi ürkütmeye çalışıyor. İlk davranan Disneyland'ı alacaktır. Bir yer Disneyland'ı yapmaya başlayınca ikincisine kimse cesaret edemez. Disneyland, ilk önceliğimiz olmalı" diye konuştu.

  İhaleyi kat karşılığı yapmayı düşündüklerini söyleyen Gökçek, meclis üyelerine hitaben de, "Bu proje için 750 milyon dolarlık bir yatırım gerekiyor. Çevrenizde ilgilenen kişiler varsa, söyleyin" dedi. 10 yıldan bu yana Disneyland projesinin görüşüldüğüne dikkat çeken Gökçek, "Tek arzumuz Disneyland'ın Ankara'ya kazandırılması. Bütün Ankara'nın ekonomisini ilgilendiren bir proje. TOKİ'nin şimdiye kadar görüşmediği kalmadı; ancak müşteri de bulamadı. Fazla firmanın girmesini sağlayarak bir an önce Ankara'ya kazandıralım" ifadelerini kullandı.

  Gökçek, "Eskişehir Yolu üzerinde bulunan arsa, TOKİ tarafından metrekaresi 60 bin üzerinden devredildi. Bölgedeki altyapıyı da bizim tarafımızdan yapılmasıyla birlikte bunun 30 bin lirasını TOKİ düşecek" dedi. CHP'li meclis üyeleri de konun görüşülmesi için komisyona gönderilmesini önerdi. Başkanlık yazısı, oy çokluğuyla kabul edildi.
  [superonline