Dişlerdeki Çarpıklıklar

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 9 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. Dişlerdeki çarpıklıkların sadece estetik görüntüyü bozduğunu düşünürüz.Aslında bunun ağız diş sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır.


  Öncelikle çiğneme düzeni etkilenir


  Dişlerin çarpık ve düzensiz olması, yemek birikimine elverişli ortam hazırlar. Sonuçta ağız hijyeni bozulur , çürüğe ve dişeti hastalıklarına yolaçar.


  Dişler normal konumlarında değilse bazı seslerin oluşumu bozulur ve konuşma bozuklukları meydana gelir.


  Temporomandibuler eklem ( çene eklemi) hastalıkları görülebilir.


  Peki çocuklarda ortodontik bozukluk olup olmadığı nasıl anlaşılır?

  Çocukların dişleri kontrol edilerek herhangi bir ortodontik bozukluk olup olmadığı belirlenmelidir. Bu evde anne baba tarafından da yapılabilir.. Ama tabii ki mutlaka bunun bir ortodonti uzmanına kontrol ettirilmesi gerekmektedir.


  Çocuğunuz dişlerini kapattığı zaman alt ve üst büyükazı ve küçükazı dişleri karşılıklı olarak kapanmalı arada açıklık olmamalıdır. Ancak sürekli dişlerin yeni sürdüğü dönemlerde aralık olabilir


  Üst çene alt çeneye göre bir miktar daha önde konumlanmalıdır.Eğer çocuğunuzun alt ön dişleri üst dişlerinin daha önünde yer alıyorsa veya başbaşa kapanıyorsa ortodontik bozukluk sözkonusudur.Aynı şekilde üst dişlerin de aşırı miktarda önde olması (dişleklik olarak adlandırılan konum) bir ortodontik bozukluktur


  Dişler birbiri üzerine binmiş bir şekilde çarpık olmamalıdır

  Komşu dişler birbirleriyle temas etmeli arada açıklıklar olmamalıdır..

  Ön dişler arasındaki aralıklar( diastemalar):

  Çocuklarda üst ön orta kesici dişler ilk sürdüğü zamanlarda arasında aralık görülebilir. Ve bu aralık genelde zamanla diğer dişlerin çıkmasıyla kapanır. Ancak BAZI VAKALARDA üst dudak kasının dişeti ile olan kas bağlantısı ( frenulum ) iki diş arasına kadar uzanır.İşte bu durumda bu kas bağlantısının cerrahi operasyonla biran önce ortadan kaldırılması gerekir. Aksi taktirde diğer dişler sürse bile bu aralık kapanmayacaktır.  Bazı vakalarda ise çene kavsi geniş buna karşılık dişler küçüktür. Bu nedenle de dişler arasında aralıklar meydana gelir. Ortodontik tedavi yapılarak ( tel takılarak) düzeltilir.
    2. Cevap: Dişlerdeki Çarpıklıklar

  kızım küçükken çok korkmuştum dişlerinin çarpık olmasından ama büyüdükçe düzeldi çok şükür
  evet görüntü açısından rahatsız edici bir durum ama şimdi öğrendim ki farklı zararlarıda varmış :(
  Teşekkürler Dileğim...