Dişlerde Antibiyotik Lekesi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda HazaN tarafından 12 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


  1. Dişlerde antibiyotik lekesi nasıl temizlenir
    Dişlerde antibiyotik lekesinin çözümü

    Otuz beş yaşını aşmış birçok yetişkin birey dişlerinin fazla sarı olması ve de tetrasiklin lekeleri yüzünden toplum içerisinde gülümsemekten çekinir. Dişlerini düzenli olarak fırçalamalarına, kulaktan duyma birçok şeyi denemelerine rağmen bu lekelerden kurtulamayan bireylere uzmanlar tedavi önerilerinde bulundu.

    Tetarasiklin renkleşmesi hakkında bilgi veren uzmanlar tetrasiklinin çeşitli bakterileri öldürmeye yarayan güçlü bir antibiyotik olduğunu, 1980 yılından önce birçok kadın hamileliği sırasında bu antibiyotiği kullandığını ve bu dönemde kullanılan tetrasiklinli antibiyotiğin çocuğun dişleri sürülürken dişlerde kalıcı sararma ve lekelere neden olduğunu söylediler. Tetrasiklin yüzünden dişlerde oluşan renkleşme ve lekelerin genel ağız bakımıyla yok olmayacağını, bireylerin bunun için diş kliniklerinde diş hekimleri tarafından uygulanacak tedavilere ihtiyaçları olduklarını belirtti ve bu tedavileri sıraladı; Diş Beyazlatma; Diş beyazlatma yöntemi estetik diş hekimliğinde en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Dişlerinde çeşitli nedenlerden dolayı renkleşme/sararma oluşmuş bireylerin dişlerini beyazlatmak için kullanılır. Bilinen iki tip diş beyazlatma yöntemi vardır.

    Bunlar ev tipi diş beyazlatma ve ofis tipi beyazlatma yöntemidir. Ancak tetrasiklin lekeleri çok ileri durumda olan hastalarda beyazlatma işlemi istenilen sonucu vermez. Beyazlatma işleminin başarılı olup olmayacağının en doğru kararını ise diş hekiminiz verecektir.