Diş taşı oluşumu nasıl engellenir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Diş taşı oluşumu nasıl engellenir?

  [​IMG]
  Diş taşı; diş yüzeylerinin doğru bir şekilde temizlenmediği zaman ortaya çıkan ve dişlerin üzerlerinde biriken bakteri plağının neden olduğu bir diş problemidir.

  Diş problemidir diyoruz çünkü diş taşları arttıkça diş eti çekilmeleri de artmaktadır. Diş taşının oluşumunu tetikleyen ve önemli etkenlerden birisi de tükürüktür. Tükürüğün yapısına göre diş taşının miktarı artmakta ya da azalmakdır.

  Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise diş taşları dişlerin çürümesini de tetikler. Diğer önemli bir nokta ise şudur. Diş taşlarının neden olduğu diş eti çekilmeleri sonucu oluşan boşluklar diş taşı tarafından kamufle edilir ve siz bunun farkına bile varmazsınız.

  Halk arasında yanlış bir inanış vardır. Diş taşı temizliğinin zararlı olduğu hatta diş taşlarının faydalı bir oluşum olduğu söylenir. Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Diş taşının olduğu yerler diş eti iltihabı için uygun ortam demektir. Böyle bir durumda ise diş eti kanamaları ve ağız kokusu kendini göstermektedir. İşte bu nedenledir ki diş taşlarının önce diş hekimi tarafından temizlenmesi gerekir. Daha sonrasında ise dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanarak diş taşı oluşumunun engellenmesi sağlanmalıdır.

  Dişlerinizi günde üç kez doğru bir şekilde fırçalamak, diş fırçalanırken dilin de fırçalanması diş taşı oluşumunu geciktirecektir. Yine diş ipinin doğru kullanımı ile ağız bakım suları ağızdaki bakterilerin yokedilmesinde önemli olan faktörlerdir.

  Şimdi yapmanız gerekenin ağız ve diş bakımına dikkat etmek olduğunu biliyorsunuz. Misvak kullanmak da diş, diş eti ve ağız bakımında etkili bir yöntemdir.

  Diş taşlarının eritilmesinde çileğin rolü oldukça büyütür. Çilek, yeşil çay ve koca yemiş diş taşlarının oluşumunu azaltmaktadır. Bunun yanında bol c vitamini ve fosfor elemendi diş sağlığı için oldukça önemlidir. Bunlara dikkat edildikçe hem sağlıklı hemde bembeyaz dişlere sahip olmanız mümkündür.