Diş ipi nasıl kullanılır?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Diş ipi nasıl kullanılır?

  [​IMG]

  Diş ipi kullanımının dişleriniz için ne kadar önemli olduğunu biliyormuydunuz.Diş ipi kullanmanız sizi diğer rahatsızlıkların olma riskine sokmuyor olsa dahi periodontal hastalıklardan korunmak bile tek başına, diş ipi kullanma alışkanlığı kazanmanız için yeterli bir nedendir.Diş ipi kullanmamak, duş alırken vücudunuzun yüzde otuzunu yıkamamakla ya da arabanızı temizlerken köşeleri ve kenarları temizlememekle eşdeğerdir.

  1-45 cm uzunluğunda ip kesin ve büyük bir kısmını orta parmağınıza dolayın. Diğer orta parmağınıza da siz dişinizi temizlerken ipin kullanılmış olan kısmını dolayacaksınız.
  2- 2,5 cm boşluk bırakacak şekilde ipi gergin tutun ve yumuşak hareketlerle dişlerinizin arasına yerleştirin.

  3-İp diş eti hizasına gelince dişe doğru yaslayın ve C şekli verin ve diş ile diş eti arasındaki boşluğa yerleştirin.

  4-İpi diş ile temas edecek şekilde tutarak dişin yan yüzeyi boyunca aşağı ve yukarı doğru kaydırın. Sonra yan dişe yaslayın ve aynı hareketi tekrarlayın. Bu şekilde plak parçalanır ve bakteriler uzaklaştırılır.

  Doğru bir teknik, fırça , macun ile yapılan ve olması gerektiği gibi 2-3 dakika süren bir fırçalamada bile dişlerinizin birbiriyle kontakta olduğu yüzeyler tam olarak temizlenemez. Çoğu zaman çürüklerin başlangıç noktası da bu ulaşılması zor, kapalı alanlardır. Sağlıklı bir temizleme için mutlaka fırçalamadan sonra (en az günde 1 kere) diş ipi kullanması gerekmektedir.