Diş gıcırdatması neden olur

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 18 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Diş gıcırdatması neden olur

  [​IMG]
  Gün içerisinde evde ya da işyerinde yaşadığınız stres ve sıkıntı, dengesiz beslenme birde hareketsizlik bir araya gelince uyku bozukluklarına neden olabiliyor. Diş gıcırdatma işte bu uyku bozukluklarından bir tanesidir.

  Uykunun insan hayatında ki yeri ve önemi tartışma götürmez. Güne iyi başlamanın yolu güzel ve rahat bir uykuyla gerçekleşir. Rahat bir uyku çeken insan hem bedensel hem de zihinsel yorgunluğu giderir ve güne dinç başlamaya neden olur.

  Ancak bazen gün içerisinde yaşadığınız stres ve sıkıntılar bazen de düzensiz beslenme ve hareketsizlik uyku kalitesini düşürür ve problemler yaşanmasına neden olabilir. Bruksizm olarak adlandırılan diş gıcırdatma bu problemlerden birisidir.

  Uyku sırasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneyi sıkma ve dişleri gıcırdatma olayı hem sizi hemde çevrenizdekileri rahatsız edebilmektedir. Diş sıkma olayı gündüz de yaşanabilmektedir. Diş sıkma ve gıcırdatmanın birçok nedeni var ve bu nedenler arasında; stres ve kişisel özellikler, uyku düzeni, uyku esnasındaki solunum bozuklukları, travmatik yaralanmalar, merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları, yasadışı ilaç kullanımı (ekstazi), ilaç tedavileri (seratonin), alkol, kafein ve sigara kullanımı gibi faktörler sayılabilir. ‘Bruksizm’, en sık görülen uyku bozukluklarından, uykuda konuşma ve horlamadan sonra 3. sırada karşımıza çıkıyor.

  Diş gıcırdattığınızı nasıl anlarsınız?

  • Sabah uyandığınızda yanaklarda ve dişlerde ağrı varsa
  • Kulağa ve başa yayılan ve ağzınızı hareket ettirdiğinizde yaşanan ağrı.
  • Eğer ağzınızı açıp kapatırken sesler çıkıyorsa bu diş gıcırdatma sorununuz olduğunu gösterir.
  Diş Gıcırdatmanın tedavisi mümkündür. Diş hekimleri tarafından size hazırlanacak gece plaklarıyla bu sıkıntılardan kurtulmanız mümkündür. Ancak diş gıcırdatmaya neden olan stres, sıkıntı gibi sorunların kaynağından çözmekte fayda vardır.